Vláda představila projekt „deštník proti drahotě“. Ten nabízí ucelený přehled dávek pro jednotlivé cílové skupiny

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Vláda musela reagovat na vysokou inflaci a s ní spojené zdražování ve všech oblastech. Výsledkem jsou webové stránky, kde si občané mohou projít všechny dávky, na které mají nárok. Vláda tento projekt nazvala „deštník proti drahotě“. Jednotlivé příspěvky jsou zde rozděleny dle cílových skupin, aby byla zajištěna co největší přehlednost. V rámci projektu byl uveden i avizovaný příspěvek 5 tisíc korun na každé dítě v rodině. Bližší specifikace však bude teprve upřesněna.

„Je to rozděleno podle cílových skupin, aby pro občany bylo jednoduché se v jednotlivých formách pomoci zorientovat,“ představil nový projekt předseda vlády Petr Fiala.

Deštník proti drahotě

„Naše vláda se prakticky od svého nástupu musí potýkat s inflací a samozřejmě drahotou, na které má bohužel nesmazatelný podíl i nehospodárná politika a chování předcházející vlády. Situace se ještě zhoršila i vlivem mezinárodních okolností,“ začíná představení webu.

A pokračuje: „Tím hlavním důvodem je ničím nevyprovokovaná agrese Ruska vůči Ukrajině. Drahota samozřejmě dopadá na každodenní život našich občanů, na některé velmi tvrdě, a proto naše vláda přijímá řadu opatření, která zmírňují dopady rostoucích cen potravin, energií a všechny důsledky, které to na lidi má.“

Projekt deštník proti drahotě je rozdělen na 4 základní cílové skupiny – rodiny s dětmi, seniory, ohrožené skupiny a firmy a podnikatele.

Poté, co si občan zvolí jednu z příslušných skupin, je odkázán na informace o možnostech pomoci. Dozví se zde základní informace o dávce a postupu k jejímu získání.

Důvodem vzniku tohoto webu je zejména zvyšující se inflace a s ní rostoucí ceny ve všech oblastech. V současné době je inflace na hodnotě 14,2 %.

Jako pomoc českým občanům je na webu uvedeno například i snížení spotřební daně z nafty a benzinu o 1,50 koruny na litr.

Hnutí ANO považuje tato opatření za nedostatečná a již dříve představilo svůj vlastní balík.

Jednorázový příspěvek a další pomoc rodinám

Pro rodiny s dětmi je zde uveden například jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun na každé dítě do 18 let. Oproti původnímu plánu poskytnout tento příspěvek rodinám s čistým ročním příjmem do milionu korun čistého, byl nakonec příspěvek změněn. Týkat se nyní bude pouze rodin s příjmem do jednoho milionu korun hrubého.

K jeho proplácení by mělo dojít během srpna, ale zatím nejsou známy bližší detaily. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v tuto chvíli teprve sestavuje potřebný zákon. Ten by chtěl mít připravený do příštího týdne.

„Rád bych, abychom stihli legislativní proces do půli června,“ uvedl podle Novinek po jednání kabinetu.

Vláda také rozhodla o změně maximální výše čerpání rodičovského příspěvku. Z nynějších 10 tisíc korun jej navýšila na 13 tisíc.

Zdroj: Vláda ČR, Děštník proti drahotě, Novinky, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články