NASA vyhlásila snímek českého fotografa fotkou dne. Daniel Ščerba zachytil unikátní jev

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
rudi skritci
Zdroj: Shutterstock

Blýskání červených skřítků nad Českou republikou je název fotografie, která zobrazuje červená vlákna na noční obloze. Děsivě vyhlížející jev se objevuje nad bouřkovými oblaky a poprvé byl popsán teprve před několika dekádami. Není proto divu, že se tato fotografie okamžitě stala senzací internetu.

Co jsou ta červená vlákna na obloze? Je to zřídka viděná forma blesku potvrzená teprve asi před 35 lety: rudí skřítci. Výzkum ukázal, že po silném pozitivním úderu blesku z mraku na zem mohou rudí skřítci začít jako 100metrové koule ionizovaného vzduchu, které sestřelí z výšky asi 80 km rychlostí 10 procent rychlosti světla, vysvětluje jev web Science NASA.

Rychle je následuje skupina vzhůru stoupajících ionizovaných kuliček. Snímek byl pořízen koncem minulého měsíce z Jeseníků na severní Moravě v České republice. Vzdálenost k červeným skřítkům je asi 200 kilometrů. Červeným skřítkům trvá jen zlomek sekundy, než se objeví, a jsou nejlépe vidět, když jsou ze strany viditelné silné bouřky.

Rudí skřítci

Vypadají jako medúzy nebo snad mrkve vzhůru nohama, ale říká se jim rudí skřítci (anglicky red sprites). Jedná se o tzv. nadoblačné blesky, které se vyskytují nad bouřkovými oblaky ve výšce 60 až 90 km a k jejich vyfocení je potřeba citlivá vysokofrekvenční kamera, popisuje je web Metropress.

Při focení rudých skřítků musí být pozorovatel od bouřky dostatečně daleko, aby mohl zachytit, co se děje nad ní. V ideálních podmínkách pak ale může rudé skřítky fotit i nad bouřkami vzdálenými stovky kilometrů, dodávají specialisté na webu a dodávají poutavé video o tomto jevu.

Náročná práce fotografa

„Úspěšný záběr skřítků vznikl při sekvenčním snímání 26. srpna 2022 v časovém rozmezí 20:45 do 22:30 SELČ. Fotil jsem celkem na tři foťáky, takže se za tu dobu nasnímalo okolo 4500 fotek. Kromě tohoto záběru se mi podařilo zaznamenat červené skřítky ještě na dalších 14 snímcích,“ popsal zveřejněné fotografie sám jejich autor na svém facebooku.

Daniel Ščerba se focení tohoto prchlivého jevu věnuje již delší dobu, jak ukazují fotografie zveřejněné na jeho sociálních sítích, jako například tato série rudých skřítků, která je z června roku 2021:

Fotografie vesmíru oceněná NASA

Fotografii nazvanou Blýskání červených skřítků nad Českou republikou (Red Sprite Lightning over the Czech Republic) sdílela NASA jako astronomický snímek dne. Tento snímek má každý den jiné téma a NASA si vybírá ty nejlepší a nejzajímavější fotografie napříč světem.

Astronomický snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru, kterou pro každý den vybírají a doplňují popisem profesionální astronomové, uvádí web Prachatický deník. Ščerbův snímek byl společností NASA zveřejněn 12. září a je teprve 19. fotografií z Česka, kterou NASA v historii galerie fungující od roku 1995 zveřejnila.

Zdroj: Science NASA, Fabebook, Metropress, Youtube, APOD NASA, Prachatický deník

Autor: Veronika Holcová



Související články