Naše Popelka a Večernice dnes slaví narozeniny. Stále krásné herečce by věk nehádal nikdo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Libuse Safrankova
Zdroj: Profimedia

Herečka s raketovým startem již v osmnácti letech rozplakala celý štáb při závěrečné scéně ve filmu Babička, kde se blýskla v roli Barunky. Nejznámější je však z pohádky Tři oříšky pro Popelku, bez které si jen tak někdo neumí Vánoce představit. Dnes slaví narozeniny.

Jak už to tak téměř zpravidla bývá, nejvíc se herec proslaví rolí, kterou původně hrát neměl. Také Libuše Šafránková nebyla první volbou do role Popelky. Zaskočila totiž za Janu Preissovou, jež před natáčením otěhotněla. A zaskočila za ni skvěle.

Pohádka Tři oříšky pro Popelku z roku 1973 se stala neuvěřitelným hitem a dodnes ji můžeme každoročně vidět o Vánocích na televizních obrazovkách. Právě tam si Libuše získala srdce nejednoho diváka svou ženskostí a krásným tlumeným hlasem, který každý divák ocení.

Divadelní kariéra

Ihned po konzervatoři dostala angažmá v Divadle Za branou, kde se musela potýkat s nelehkým úkolem. Získala obtížnou hlavní roli Niny Zarečné v inscenaci Racek od Čechova.

Po násilném uzavření tohoto divadla nastoupila talentovaná herečka do Činoherního klubu a v nejrůznějších rolích zde zářila od roku 1972 do roku 1992.

Odskočila si coby sólistka činohry Národního divadla, ale pouze na dva roky. Vrátila se zpátky do Činoherního klubu, ale po neshodách toto divadlo opět opustila.

libuse safrankova

Zdroj: David Kundrát, Martin Hykl / CNC / Profimedia

Jak stvořená do pohádek

Režiséři si ji pro její dívčí a zároveň energické hraní vybírali často do pohádek ať už jako princeznu, nebo vesnickou holku. Dokázala být ve stejnou chvíli půvabná i vážná, veselá i cynická.

Z pohádkových rolí můžeme jmenovat například již zmíněné Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice, Třetí princ, Malá mořská víla nebo Nesmrtelná teta.

Taková typická maminka

V pozdějším věku se z princezen stala několikrát pečující maminkou, a to ve filmech jako Obecná škola, Vrchní, prchni! nebo Báječná léta pod psa.

Svůj komediální talent předvedla v takových českých klasikách, jako jsou Slavnosti Sněženek nebo Vesničko má středisková. Českého lva získala za film Kolja.

Role po boku manžela

Již během působení v Činoherním klubu se seznámila se svým manželem Josefem Abrhámem.

Často hráli ve filmech spolu. Vzpomenout můžeme filmy jako právě Vrchní, prchni!, Svatební cesta do Jiljí nebo v životopisném snímku o Karlu Čapkovi Člověk proti zkáze.

S nemocí skončila její kariéra

V roce 2015 podstoupila herečka operaci nezhoubného nádoru plic. Po této události sdělila, že se dále už filmování nehodlá věnovat a všechny své síly bude věnovat léčbě.

Dnes tato herečka slaví 68. narozeniny.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor: Julie BordášováSouvisející články