NÁZOR: Marek Hilšer je považován za slabého kandidáta. Ať odejdou favoriti a on všem ukáže

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Marek Hilser
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Marek Hilšer kandiduje na prezidenta již podruhé a dalo by se předpokládat, že ho nic nepřekvapí. O to více teď nechápe tlak na svou osobu, který stále sílí a je zameřen na to, aby odstoupil z kandidatury. A proč? Aby Babiš neměl šanci.

Tento text je komentářem autora.

Hilšer není jediný z kandidátů, který tento tlak zažívá. Senátor Pavel Fischer prožívá naprosto stejný tlak. Oproti Hilšerovi však tento tlak zvládá s nadhledem. A Hilšer? Ten pocítil, jaké to je mít ublížené ego.

Slušný kandidát se srdíčkem

Pojďme to vzít ale od začátku. Lékař Marek Hilšer při své první kandidatuře zvolil jako téma srdce a kandidaturu vedl jako ten z lidu, který lidem rozumí a udělá pro ně jako prezident všechno. Jeho lidský přístup mu však nepřinesl dostatek hlasů, a tak šel alespoň získávat politické zkušenosti jako senátor.

Ani v těchto volbách nehodlá na svém přístupu nic měnit a vede ji slušně, dalo by se říci i tiše. Nic jiného se od něj dle jeho známých nedá očekávat.

„Je to čestný a slušný člověk, který nejde za svým vlastním prospěchem a upřímně se zajímá o lidi,“ řekla pro Českou televize rodinná známá Marie Tichá.

Občas ale přece jen pomyslné drápky vytasí, když se nenápadně pustí do svých protikandidátů. Jako například v pořadu Hyde Park, kde sám sebe označil za dobrého kandidáta, protože není spojen s žádnými kauzami z devadesátých let ani se zájmovými skupinami.

Řekněme si to na rovinu, prostě žádné skandály a žádná spolupráce s komunisty.

Myslím si, že většina z nás vnitřně tuší, že Hilšer opravdu patří mezi ty nejslušnější kandidáty. Ale i přesto mu předvolební výzkumy nedávají více než 8 %. A právě to je kamenem úrazu.

Bereš hlasy favoritům, odstup

A tak teď Hilšer prožívá něco, s čím se v předchozí kandidatuře nesetkal, a upřímně řečeno, moc dobře to nejspíše nenese.

Hilšerovi totiž bylo opakovaně naznačeno, že stejně nemá šanci, a tedy by měl odstoupit. Jeho voliči by totiž dle průzkumů dali hlas Petru Pavlovi nebo Danuši Nerudové, a tím by se ze hry dostal Andrej Babiš.

A tak v zájmu protibabišovské nálady sílí tlak na Hilšera, který velmi připomíná slovenskou bitvu o prezidentské křeslo. Jak připomíná server Seznam Zprávy, i tam odstoupil Robert Mistrík v zájmu Zuzany Čaputové, a své voliče k ní dokonce nasměroval. A Čaputová slavila úspěch.

I u nás se dá přepokládat, že to nakonec někteří kandidáti vzdají, aby pak mohli říkat, že vlastně neprohráli a mysleli to dobře. Hilšera však zasáhli do jeho kandidátského srdce a ten udělal něco, co u něj neznáme. Zaútočil!

Proč já? Ať odejdou oni a dají mi šanci

Samozřejmě to takto doslovně neřekl, ale hodně se tomu jeho reakce blíží. Ačkoliv předvolební výzkumy říkají něco jiného, tak Hilšer má za to, že je silným kandidátem a měl by šanci, kdyby odstoupili favoriti.

To je poměrně logický krok, že? Když nebudou silní kandidáti, tak má Hilšer opravdu šanci. Takže opravdu nechápu, jak mohou být favorité tak neohleduplní a zlí a neodstoupit.

A na mistrovství světa v hokeji bych po vzoru Marka Hilšera prosila o odstoupení Finska, Kanady a Švédska, aby naši hokejisté měli šanci. Přijde mi to nefér, že našim berou šance tím, že jsou lepší.

Zdroj: iDNES, Česká televize, Seznam Zprávy

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články