Nedělní aukce uměleckých děl trhala rekordy. Obraz Bohumila Kubišty se prodal za 123,6 milionu korun

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
vystava
Zdroj: Profimedia

Galerie KODL pořádala v neděli na pražském Žofíně zprvu běžnou aukci uměleckých děl. Ovšem až do dražby obrazu Bohumila Kubišty s názvem Staropražský motiv. Kubištův obraz se postaral o nový tuzemský aukční rekord. Vydražil se za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.

Bohumil Kubišta byl český malíř, grafik a výtvarný teoretik. Je považován za jednoho ze zakladatelů české moderní malby. Společně s Emilem Fillou, Antonínem Procházkou a pěti dalšími umělci založil Osmu, skupinu expresionisticky orientovaných umělců.

Zemřel velmi mlád, ve věku 34 let ho o život připravila španělská chřipka. Pocházel z chudé venkovské rodiny a chudoba ho provázela celý jeho život. Aktivně se zapojil do první světové války a následně se krátce po vyhlášení samostatného státu přihlásil do československé armády. Tento vlastenecký krok se mu stal osudným a na konci listopadu 1918 podlehl probíhající chřipkové pandemii.

Malíř matematik

Měl výrazné matematické nadání a teorií nového malířství se zabýval téměř vědecky. Jeho pozůstalost čítá 128 olejů a pastelů a řadu grafických prací. Pro jeho tvorbu jsou typická dvě ústřední témata: autoportréty a zátiší.

Staropražský motiv namaloval Bohumil Kubišta v roce 1911. Tento rok je všeobecně vnímán jako období zásadního zlomu v tvorbě tohoto umělce a nese se ve znamení přehodnocení jeho pařížské zkušenosti. Ta vedla mimo jiné k formulaci vlastní estetiky kubismu založené na myšlenkovém ponoru do vnitřního života reality.

Duchovno a ideové podloží tvorby Kubišta vnímal jako neodlučitelné od samotného procesu malby, což také velice zdůrazňoval ve svých písemných projevech publikovaných ve významných uměleckých měsíčnících té doby, píše web ČTK.

„Obraz patří mezi myšlenkově nejpropracovanější díla Kubištovy tvorby vůbec a bez skrupulí jej můžeme postavit na roveň takovým dílům, jako je například sv. Šebestián nebo Oběšený,“ popisuje obraz galerie, která dražbu provedla.

Dle dostupných informací jde o vůbec první obraz Kubišty, který se dostal do aukce. Není proto divu, že z vyvolávací ceny 25 milionů se dílo ve výsledku prodalo za rekordních 103 milionů bez aukční přirážky 20 procent. S tou výsledná částka, kterou kupující zaplatí, činí 123,6 milionu korun.

Čapek i Toyen byli také v dražbě

Není to jediné rekordní dražené dílo dne. Na aukci se prodal také obraz Josefa Čapka Chlapec z ulice za 18 milionů korun, z původní vyvolávací částky 4 miliony. Jedná se o autorův soukromý rekord, za který se některé jeho dílo dosud prodalo. Obraz s názvem Touha, dosud jeho nejvýše vydražené dílo, se prodal za 10,9 milionu korun.

Neposledním zásadním dílem nedělní aukce byl obraz Samotáři české malířky Toyen. Vydražil se za 45 milionů korun, což včetně dvacetiprocentní přirážky činí cenu kolem 54 milionů korun. Vyvolávací cena byla stejně jako u Kubišty 25 milionů korun.

Zdroj: ČTK, ČT24, iDNES

Autor: Veronika HolcováSouvisející články