Nejbohatší Čech Kellner zahynul při tragické nehodě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
petr kellner
Zdroj: AFP PHOTO / PPF GROUP

V sobotu v aljašských horách zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner při letu vrtulníkem. O celé tragédii jako první informoval zahraniční deník The New York Times a agentura AP. Ve vrtulníku bylo celkem pět osob.

Informaci o smrti Petra Kellnera potvrdila i tisková mluvčí Kellnerovy skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Ta zároveň širší veřejnost požádala o respektování soukromí rodiny. „Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem,“ uvedla mluvčí.

Dále se vyjádřila i dalším okolnostem i pohřbu. Ten se uskuteční jen v rodinném kruhu bez případných dalších lidí. „Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera,“ dodala.

O sobotním neštěstí informovala také aljašská policie. Ta potvrdila informaci, že na palubě kromě Kellnera byly další čtyři lidé – dvaapadesátiletý Gregory Harms z Colorada, padesátiletý Benjamin Larochaix rovněž z České republiky a dva muži z Aljašky, osmatřicetiletý Sean McMannany a třiatřicetiletý pilot Zachary Russel.

Co se stalo zatím nikdo neví

Lokalita, ve které se nacházeli, je známá především díky adrenalinovým zážitkům v podobě freestyle lyžování. Podle tiskové mluvčí tam oba muži byli častými hosty. Oba na jejich cestě měl doprovázet Gregory Harms, jeden z nejzkušenějších průvodců, který založil společnost na freestyle lyžování. Rovněž Sean McMannany byl lavinovým instruktorem a průvodcem s několikaletými zkušenostmi, informuje o tom web CNN Prima NEWS.

V sobotu v 18:35 našeho času havaroval Vrtulník Eurocopter AS50, zatím z nepochopitelných důvodů. Stroj se zřítil k zemi v odlehlé části zhruba 80 kilometrů od hlavního města Anchorage. S informací přišel americký Federální letecký úřad. Podle jeho informací měl spadnout u ledovce Knik.

Kellner podnikal v několika oborech, které byly pod skupinou PPF, v níž byl majoritním vlastníkem. Byl nejbohatším Čechem a 123. nejbohatší člověk naší planety. Jeho majetek dosahoval zhruba 15,7 miliard dolarů, v přepočtu necelých 350 miliard korun.

Politici se vyjadřují k jeho smrti

K smrti Kellnera se vyjádřil například Tomáš Zdechovský, lidovecký europoslanec. „Modlím se za Petra Kellnera a jeho rodinu a děkuji za vše dobré, co dokázal. Byl to velmi tvrdý a často nesmlouvavý byznysmen, ale s velkým srdcem.“ Na twitteru se vyjádřil i Andrej Babiš (za ANO): „Neuvěřitelná tragédie. Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast celé rodině Petra Kellnera,“ napsal.

„Petr Kellner to u mě vždycky tak nějak vyhrával takovou vlastně maličkostí – vytrvalou finanční podporou Divadla Járy Cimrmana, věděl, že se hodí více, než by se mohlo zdát. A to mi stačilo. Fakt. Velmi schopnej chlap to byl,“ napsal starosta Řeporyj Pavel Novotný. Vyjádřili se i mnozí další politici, kteří tragédii nemohou uvěřit, informuje o tom CNN Prima NEWS.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články