Nejhlubší zatopená jeskyně světa Hranická propast je hlubší, než si vědci mysleli. Dokazuje to poslední měření

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
hranicka_propast
Zdroj: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Rekordně hluboká sladkovodní Hranická propast se nachází v Česku v okrese Přerov v Olomouckém kraji. Do prvního srpnového dne se speleologové domnívali, že nejvyšší naměřená hloubka propasti je 404 metrů. Šestý den jejich nového měření ale přišlo nové rekordní odhalení.

Hranická propast je ojedinělé místo uprostřed Národní přírodní rezervace Hůrka u Hranic. Nejen potápěčské práce tam provádí Základní organizace České speleologické společnosti 7-02 HRANICKÝ KRAS, zkráceně ZO ČSS 7-02 HRANICKÝ KRAS.

Nejhlubší na světě

Hranická propast je unikátní svou naměřenou hloubkou 473,5 m a je tak nejhlubší propastí České republiky. Zároveň díky rekordní hloubce vody je nejhlubší zatopenou propastí světa. Naměřenou hloubku 404 m z roku 2016 členové organizace v pondělí prvního srpna překonali o 46 metrů, a tak je nyní poslední naměřená hodnota hloubky vody 450 m! Dle jejich slov to ale ještě není dno Hranické propasti.

Unikátní video přímo z místa výzkumu zveřejnila na svém twitterovém účtu ČT24.

„Zaměřili jsme se na průzkum Mikáda (200 m), ze kterého jsme pokračovali do hlubších částí. Prostory, které jsme zkoumali a mapovali jsou obrovské a ve 450m hloubce nás zastavila technická omezení podvodního robota. Starý hloubkový rekord jsme překonali o 46 m (404 m) a dosáhli jsme cílové hloubky 450 m,“ napsal hned v pondělí na webových stránkách Hranické propasti Josef Lukeš.

Práce tím ale pro ně zdaleka nekončí. Dle vyjádření vědců kvůli nepřízni technických možností robotických sond stále nenarazili na samé dno Hranické propasti a také mají v plánu prozkoumat a mapovat část nazvanou Mokrá rotunda.

Dle ČT24 geologové odhadují, že jezero může mít dno až v hloubce sedm set nebo tisíc metrů. Jejich odhady vycházejí z chemického složení a teploty vody řeky Bečvy, na jejímž pravém břehu se Hranická propast nachází a která se od hladiny po hloubku asi padesáti metrů pohybuje v rozmezí šestnácti až devatenácti stupňů.

Zdroj: Hranická propast, Twitter, Facebook, ČT24

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články