Nejstarší kamenný most v Písku přikryla nejdelší deka v Česku. Kromě rekordu získal zdejší hospic statisíce korun

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kamenny most v pisku
Zdroj: Profimedia

Kamenný most v Písku je od soboty dvojnásobným rekordmanem. Kromě toho, že se jedná o nejstarší most v České republice, byl zároveň právě v tento den zahalen do největší české pleteno-háčkované deky. Celá akce podpořila domácí hospic Athelas, který pomáhá nemocným dětem i dospělým trpícím nevyléčitelnými nemocemi.

398 metrů. Přesně tak dlouhá je nejdelší deka v Česku, která je složena celkem z 10 037 kousků. Původně se ale nejednalo o snahu o rekord. Spojení dek mělo pomoci propojit osamělé lidi v době největšího uzavření společnosti. Do projektu se ale nakonec zapojilo tolik lidí, že vznikla deka, která přikryla celý most.

„Charitativní projekt Deka pro Athelas má za cíl spojit co největší množství lidí v jednom společném barevném a laskavém díle, plném dobrých myšlenek, přání a snů a krásných pletených či háčkovaných čtverců,“ píše se přímo na stránkách hospicu Athelas.

„Vznikla z toho důvodu, abychom nabídli lidem nějakou jinou možnost spojení a taky trochu radosti, po těch náročných měsících covidu,“ vysvětlila Kateřina Literáková, jedna z dobrovolnic. Dodala, že se zapojily nejen čeští dobrovolníci, ale některé kousky deky pochází i ze zahraničí.

„Máme dokonce i čtverce z Rakouska, máme čtverce i z Kalifornie,“ upřesnila další z žen Kateřina Šolcová. K rekordu pak došlo na základě půl roku tvrdé práce dobrovolnic, které splétaly všechny kousky k sobě. „Tento výkon bude zařazen do nového vydání České knihy rekordů, a to v kapitole charitativní rekordy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS komisař Josef Vaněk.

Nejkrásnější most, nejlepší hospic

Písečtí občané jsou na rekord náležitě hrdí. Na facebooku se na stránkách hospicu dokonce objevila řada fotografií. Barevnou deku v příspěvcích lidé obdivují, děkují za její vytvoření a vychvalují organizaci, která se snaží pomáhat lidem s nevyléčitelnými nemocemi.

„Co k tomu dodat? Písek má náš hospic. Písek má nejkrásnější most. Na světě jsou lidé s dobrým srdcem, kteří pomáhají. A my to všechno spletli v obří dece spolu s dary těch, kdo se rozhodli Athelas podpořit. Ještě to v nás pracuje, kouzlo doznívá,“ píše se u jednoho z příspěvků.

Nejbarevnější nápad

„Někdy je lepší nepřemýšlet a prostě věci udělat tak, jak nám přijdou na mysl. Mám nápad, tak ho udělám. Vždycky to pak vyjde,“ zmínila Kateřina Šolcová, jedna ze dvou aktérek, které s celým nápadem přišly.

„Lepší barevnější a hřejivější projekt nikdy nikdo nevymyslel. Jestli se náhodou panu komisařovi nebude zdát deka rekordní, tak v mém srdci už tento projekt razítko dostal,“ řekla Veronika Freimanová, herečka, která se stala patronkou projektu.

Podle webu JcTeď proběhl po představení rekordu na mostě prodej dek, ze kterého se celkově vytěžilo 244 610 korun. Následná dražba vynesla 60 500 korun. Aby mohl hospic i nadále fungovat naplno a pomáhat lidem tak jako doposud, potřebuje ale do konce roku získat ještě celý milion.

Zdroj: Hospic Písek, Senecura, Kudy z Nudy, Facebook, JcTeď, Písecký deník, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články