Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil závěry o hospodaření České republiky. Většina problémů nesouvisí s válkou na Ukrajině

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Miloslav Kala
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vydal výroční zprávu za rok 2022, ve které popisuje hlavní problémy v hospodaření s veřejnými prostředky v České republice. Ze závěrů NKÚ vyplývá zejména to, že ekonomická situace Česka většinou nemá souvislost s válkou na Ukrajině.

„Naši ekonomickou kondici v roce 2022 bezesporu ovlivnila válka na Ukrajině a její dopady. Většina nedostatků, na které ve zprávě poukazujeme, ale s válkou nijak nesouvisí anebo jen velmi okrajově,“ uvedl k závěrům prezident NKÚ Miloslav Kala.

Hlavním problémem ekonomiky je růst povinných výdajů a zadlužování

„Vlivem vysokých deficitů státního rozpočtu se od roku 2020 výrazně zvyšuje státní dluh. Na konci roku 2022 činil téměř 2 895 mld. Kč a meziročně vzrostl o více než 429 mld. Kč. Tempo růstu státního dluhu ČR bylo v evropském srovnání v roce 2022 třetí nejvyšší,“ uvádí zpráva.

Dle NKÚ by stát mohl ušetřit na systému dotací, který se stal neřiditelným a administrativně náročným. Dalším významným problémem je digitalizace veřejné správy, na kterou je vynakládáno stále více financí, ale efektivita je mizivá.

Z výroční zprávy NKÚ pak například vyplývá, že jednotlivé resorty plýtvaly penězi. Dalším problémem je pak chybějící důchodová reforma, což je dle Kaly časovaná bomba.

„Nebýt v EU a nemít politiky grázly, investujeme, co stát vyprodukuje, efektivně do potřebných oblastí a jsme daleko lépe fungující společnost,“ reagoval na zveřejněné výsledky jeden z komentujících na facebooku.

„Povinných výdajů. A co ty nepovinné? Proč musí mít Pekarová catering v letadle za 250 000,- + další výdaje a její cesta stojí přes milion. A co výdaje na nesmyslné pozice na ministerstvech, které jste vytvořili pro svoje známé. A mnoho dalších,“ reagovala další.

Fiala zná viníka krize

Ačkoliv ze zprávy vyplynulo, že v roce 2022 to byla zejména vláda, která podpořila svými kroky špatnou finanční situaci, dle Petra Fialy je na vině bývalá vláda Andreje Babiše.

„Nemůžeme pokračovat v tom, co dělala Babišova vláda, kdy bylo jedno, kolik se utratí! Deficity, které jsme zdědili, jsou příliš vysoké. Proto jsme v prvním roce seškrtali výdaje o 80 miliard korun a teď víme, že v tomto roce musíme deficit snížit o 70 miliard korun,“ uvedl na svém twitteru premiér.

Setkal se však s negativními reakcemi od občanů, kteří jej na twitteru sledují.

„Pokud jste byli v té době při smyslech, tak víte, že byla v průběhu 2 let úplně nebo částečně vypnuta ekonomika a deficit rozpočtu vznikl tím, že se kompenzovaly ztráty. Za vás ekonomika nestojí a dluhy sekáte násobně vyšší. Ale opět za to může Babiš. Vzpamatujte se,“ napsal jeden z nich.

Souhlasili s ním i ostatní a upozorňovali, že na mnoha rozhodnutích se současná vláda s tou minulou spolupodílela a nelze tak vše svádět na ně.

Další pak zmiňovali, že to byla současná vláda, kdo na tu Babišovu tlačil, aby za covidu zvýšila kompenzace, a tedy zvýšila státní dluh.

Kalousek s Kalou souhlasí

„Přešli jsme z tržní na dotační ekonomiku. Prezident NKÚ je bývalý politik ČSSD. Ale i soc. dem. vlády jeho časů byly mnohem rozpočtově odpovědnější a kompetentnější než vlády Babišova a Fialova. Jeho výrok je pravdivý a nekonečně smutný,“ napsal na svém twitteru Miroslav Kalousek.

Pod jeho příspěvkem se oproti tomu Fialovu sešlo mnoho souhlasných komentářů a byla vznesena i otázka, co se s tím dá dělat. „Škrtat, škrtat, škrtat,“ odpověděl Kalousek.

S tím sice komentující souhlasili, ale upozornili i na fakt, že škrty vedou k demonstracím, a jedná se tedy o velmi nepopulární kroky.

Ministr financí Zbyněk Stanjura si ale náhlost řešení rozpočtového deficitu podle všeho uvědomuje.

„Žádné z doporučení návrhů Národní ekonomické rady vlády není populární. Pokud chcete snížit deficit, máte jen dva nástroje a jejich kombinaci – buď zvýšíte daně, což není populární pro ty, kteří by potenciálně vyšší daně platili, nebo snížíte výdaje. Ti, kteří byli zvyklí dostávat peníze, budou dostávat o něco méně,“ uvedl pro CNN Prima News s tím, že ideální je kombinace obojího.

Zdroj: NKÚ, iDNES, CNN Prima news, Twitter, Facebook

Autor: Soňa Jiroutová



Související články