Někteří pražští zastupitelé prosazují v pražských podnicích společné toalety. Opozice je silně proti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
spolecne zachody
Zdroj: Shutterstock

Společné toalety pro ženy i muže. To prosazují někteří politici na pražském magistrátu, podle kterých jde o západní trend a my bychom se jím měli řídit. Opozici se ale kopírování veřejných toalet ze zahraničních příkladů nelíbí a má pro to podle CNN Prima NEWS hned několik důvodů.

Jedny společné záchody pro všechny prosazuje především náměstek primátora Petr Hlaváček. Pražští radní už novelu podle webu e15 schválili. „Vychází to ze zkušeností ze Španělska, Británie nebo Spojených států,“ vysvětluje náměstek, podle kterého by v restauracích a dalších podnicích stačila jedna společná toaleta.

Oddělené toalety by i nadále zůstaly povolenými. Opozice se ale přesto návrhu brání a proti náměstkovu rozhodnutí se výrazně brání. Jedním z důvodů jsou například děti, podle zastupitele Tomáš Portlíka z ODS by například dívky neměly jít na záchod tam, kde u mušlí stojí dospělí muži.

Levnější provoz

Jedním z důvodů, kterým Petr Hlaváček obhajuje svůj návrh, je pomoc právě podnikům, které často nemají dostatek místa na dvoje toalety. Prostory by mohly využít jinak a více se tak rozvíjet. Navíc by za provoz druhého záchodu ušetřily peníze. O tom kandidát na budoucího primátora informoval i na svém twitteru.

„Cíl: umožnit malým podnikům s nedostatkem místa mít jen jeden záchod pro zákazníky a tak i levnější provoz,“ objasnil náměstek primátora na své sociální síti. Některé sledující tím zmátl a musel následně upřesnit, že nejde o povinnost, ale o možnost pro podniky.

„Já bych to nazval toaletovou koaliční shodou. Lídr Čižinský chce, aby podnikatelé povinně pouštěli lidi zdarma na záchod, a kolega Hlaváček, aby nebyl pozadu, přichází s tímto nápadem. Myslím si, že to krásně ilustruje priority této vlády v Praze,“ podotýká zastupitel Patrik Nacher a kandidát na pražského primátora za hnutí ANO.

Svými slovy upozornil na předvolební kampaň politika, ve které se Čižinský pokoušel prosadit záchody v pražských podnicích zdarma. „Nejvíce to oceňují rodiče s dětmi, senioři či osoby se zdravotními potížemi, ale rádi jsou i provozovatelé kaváren a restaurací, protože tímto způsobem získávají spokojené zákazníky. Věřím, že by se tato dobrá praxe uplatnila také na dalších místech v Praze,“ hájil svůj návrh před časem Čižinský.

Neřešte záchody!

Podle opozice je nesmysl řešit neustále záchody jako jedno z hlavních témat. Řada politiků se pozastavuje nad tím, proč právě tohle je pro některé kandidáty před volbami tak důležité. „Myslím, že Praha má důležitější problémy, než aby se celé vedení staralo o záchody. Co se podívat na korupci, investice, dopravu? To lidé ocení více,“ říká podle Blesku Portlík.

„Ze světa s tím zkušenosti mám, u nás jsou ale návyky jiné, zejména u žen. Jsou zvyklé na větší komfort než muži. A třeba v Anglii společné toalety působí dost nevábně. Ten návrh je spíš vstřícný krok k developerům a majitelům nemovitostí, usnadní výstavbu a pronájem dříve nevyhovujících prostor,“ říká podle téhož deníku mluvčí Českého gastronomického institutu Luboš Kastner, podle kterého lidé tuto novelu nijak neocení.

Zdroj: Twitter, e15, Blesk, CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články