Neočkované zaměstnance možná nepustí na pracoviště. Čechy čekají další změny v krizových opatřeních

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Koronavirová opatření se po volbách začala zase pomalu měnit. Případů nakažených přibývá a čísla se vrací k těm, která v Česku panovala loni, když byla většina obchodů uzavřena. Jak bude vláda dále postupovat? Při pondělním jednání Ústředního krizového štábu bylo hlavním tématem testování na školách.

„Situace se postupně zhoršuje,“ řekl na úvod tiskové konference po zasedání Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Prozatím jsou prý čísla příznivější než před rokem, nicméně stále je třeba dodržovat řadu opatření.

„Kdyby se situace zhoršovala, tak dojde k rozšíření míst, kde je potřeba prokázat bezinfekčnost,“ sdělil. Mezi místa, kde se testování zvažuje, patří především školy. Hamáček také vyzdvihl, že zájem o očkování vzrostl, jakmile přestaly být testy hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Testování na školách

Plošné testování na školách, které proběhne 1. a 8. listopadu, bylo primárním tématem zasedání. K testování by mělo podle všeho dojít celkem v osmi okresech. Jde o místa, kde je týdenní přírůstek nakažených vyšší než 300 na 100 000 obyvatel.

Rozhodnout by měla podle Adama Vojtěcha čísla z předchozí neděle. Do druhého kola testování přitom mohou přibýt další školy v dalších okresech. Prozatím bylo podle všeho ale této hranice dosaženo celkově v 10 okresech.

Jsou to Prachatice, České Budějovice, Opava, Šumperk, Prostějov, Ostrava-město, Brno-venkov, Karviná, Šumperk a Olomouc. V současné době má Česká republika v zásobě asi 2,6 milionu testů, což by nestačilo na 3 kola takového plošného testování.

Na pracoviště jedině s důkazem o bezinfekčnosti

Po jednání krizového štábu Hamáček přiznal, že v budoucnu připadá v úvahu také jednání o tom, že by na pracoviště mohli pouze lidé s prokázanou bezinfekčností. To znamená ti, kteří by měli test, byli očkovaní, nebo měli prokázáno prodělání covidu v poslední době.

„Povinnost předložit potvrzení by přešla na zaměstnance včetně úhrady nákladů,“ uvedl Hamáček. Jenomže taková úprava zákonů by podle mnoha lidí paralyzovala chod země. „Neumíme si představit, že by stát vybraným lidem zakázal pracovat,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro.

„Výpadek stovek tisíc zaměstnanců z pracovního procesu by s jistotou paralyzoval nejen ekonomiku, ale chod celé země,“ Možnost změny zákoníku v budoucnu posoudí ministerstvo práce a sociálních věcí. „V tuto chvíli jsme to zatím neprojednávali,“ ujistil ministr zdravotnictví.

Zdroj: idnes.cz, irozhlas.cz, metro.cz

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články