Nešlo o terorismus, ale o útok na zboží, komentoval premiér Babiš výbuch muničních skladů ve Vrběticích

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

Český premiér Andrej Babiš uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády, že výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nebyl aktem státního terorismu. Podle jeho slov šlo útok na zboží bulharského podnikatele. Na sociálních sítích následně dodal, že to pro něj na věci nic nemění a pořád tuto událost považuje za naprosto nepřijatelnou.

Uvedl také, že ministerstvo financí už připravuje právní kroky k možnému vymáhání škod, které přesahují jednu miliardu korun.

Zdá se, že exploze měla nastat později

„Nešlo o akt státního terorismu, to znamená, že Rusko neútočilo na Českou republiku. Agenti útočili na zboží obchodníka se zbraněmi. Ta munice měla vybuchnout po cestě, takže já jen vysvětluji, že to nebyl útok Ruska na Českou republiku,“ uvedl Babiš.

Řekl také, že agenti svoji práci „zpackali“ a vyjádřil lítost nad úmrtím dvou obětí výbuchu.

Orgány činné v trestním řízení pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska, uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Plánovaná exploze údajně neměla nastat na území České republiky.

Zpráva Bezpečnostní informační služby zůstane tajná

Zeman uvedl, že v období prvního výbuchu byli do skladu objednáni dva lidé. „Následně bylo zjištěno, že užívali falešnou identitu občanů Moldavska a Tádžikistánu,“ řekl.

Dvojice přebývala v Praze a Ostravě. „Na základě kriminalistického zkoumání byli ztotožněni s útočníky ze Salisbury,“ dodal.

Rusko vinu na výbuchu popírá a obvinění považuje za smýšlená. Za viníka celé situace označuje Spojené státy, se kterými má Ruská federace v posledních týdnech napjaté vztahy.

Své občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, po kterých česká policie v souvislosti s výbuchem pátrá, vydat nemůže. Je to v rozporu s ruskou ústavou, uvedl pro agenturu Interfax tajný zdroj.

Kabinet nakonec nepřistoupil k odtajnění zprávy BIS, které Babiš navrhoval, protože orgány činné v trestním řízení stále pokračují ve vyšetřování.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články