Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Tato skupina lidí je na tom nejhůře ze všech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
urad prace
Zdroj: Profimedia

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu se od počátku roku drží nezaměstnanost v České republice na hodnotě 3,4 procenta. Tohoto bodu dosáhla koncem května. Přitom je to největší propad od roku 2017.

V květnu byla nezaměstnanost v České republice o 0,8procentního bodu vyšší oproti minulému roku. A podle odborníků se ukázalo, že koronavirová pandemie zasáhla všechny, ale podle dat jsou nejvíce poznamenanou skupinou ženy.

Propouštěly se hlavně ženy

Tomu nasvědčují i procenta. Zatímco nezaměstnanost u mužů se pohybuje kolem 2,8 procenta, u žen se pohybuje na rovných 4 procentech. Odborníci na to mají několik různých názorů.

Počet propuštěných žen se zvýšil o neskutečné číslo. Absolutní počty nezaměstnaných ukazují, že propouštění se dotýká hlavně žen. V květnu nemělo práci přes 94 tisíc z nich, což je téměř o polovinu více než před rokem.

V květnu bylo podle Českého statistického úřadu bez práce více než 80 tisíc mužů. Tady mluvíme o třicetiprocentním nárůstu oproti předchozímu roku. Celkově u nás bylo bez práce více než 176,5 tisíce lidí, což je třetí nejvyšší počet od ledna 2017.

Český statistický úřad ale také uveřejnil informace o míře ekonomické aktivity. Ta vyjadřuje podíl pracujících a nepracujících na celkový počet lidí, kteří jsou v produktivním věku, tedy jim je 15 až 64 let. V květnu dosáhla 76,6 procenta, což je o půl procentního bodu více než před rokem. U mužů dosahovala 83,1 procenta, u žen to bylo necelých 70 procent.

„Míra ekonomické aktivity srovnatelná s úrovní před covidem je jednou z mála dobrých zpráv. Ukazuje totiž, že ani zvýšení nezaměstnanosti, ani přetrvávající nejistota neodradily lidi od působení na pracovním trhu,“ řekl ke zveřejněným údajům Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu.

Nezaměstnanost lehce klesne, tvrdí odborníci

Podle odhadů některých odborníků by se ale počet nezaměstnaných měl pomalu snižovat. Předpokládají totiž, že vzroste zájem o sezónní práce, zejména pak ve stavebnictví či zemědělství, kdy firmy hledají dostatek pracovníků.

„K poklesu počtu lidí bez práce by také mohla přispět zvyšující se ekonomická aktivita a oživení českého hospodářství,“ řekla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Zdroj: Český statistický úřad

Autor: Ivan GlaserSouvisející články