Nouzový stav bude prodloužen do konce června. Rozhodli o tom poslanci

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
snemovna jednani
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Prodloužení nouzového stavu je podle poslanců nutností, hlavně s ohledem na situaci na Ukrajině, která se neuklidňuje, ale naopak. Krizi ale podle všeho zvládáme dobře, domnívá se česká vláda.

„Máme více než 340 000 registrovaných lidí, kteří utekli z Ukrajiny před válkou, aby si zachránili životy. Je potřeba jim pomoci a české úřady dokážou naprostou většinu z nich okamžitě registrovat a zařadit je do systému, což má spoustu výhod,“ řekl premiér Petr Fiala.

Fiala pochválil práci celé vlády

„Velmi důležitou zprávou také je, že 50 000 lidí, kteří k nám přišli z Ukrajiny v důsledku války, je už nyní na pracovním trhu. To je velmi vysoké číslo, a když to spojíme s počtem registrovaných, tak určitě máme jedny z nejlepších parametrů při zvládání uprchlické krize v Evropě,“ dodal premiér.

Uprchlickou krizi vláda zvládá dobře. Není to ale pouze její zásluha. „Je to ale také zásluha občanů, kteří velkoryse pomáhají a projevují vysokou míru solidarity i třeba, pokud se týká ubytování,“ netají se nadšením Fiala. Právě proto jsme si dobře poradili s velkou vlnou uprchlíků.

Nouzový stav tak musí být prodloužen, aby vláda mohla využívat legislativní nástroje, které jsou v krizovém zákoně. „Proto jsme se dnes na vládě domluvili, že bude potřeba ještě požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších třicet dnů,“ napsala Poslanecká sněmovna.

Prodloužení nouzového stavu nebude obyvatele omezovat

Poslanci o prodloužení nouzového stavu jednali dlouhých šest hodin. Nakonec pro hlasovalo 80 z nich, z celkového počtu 141. Jedenáct z nich se zdrželo hlasování. Současný nouzový stav platí do konce května. Díky nouzovému stavu pak lépe zvládneme přijímat obyvatele Ukrajiny.

Zároveň se nejedná o nouzový stav, který by české obyvatele omezoval, jak tomu bylo v době pandemie koronaviru. Lidé se tak nemusí ničeho obávat, napsala CNN Prima NEWS. Ještě před schválením řekl Marian Jurečka, že prodloužení je zapotřebí také kvůli zásobám plynu.

„Jestli chceme mít na podzim maximálně naplněné zásobníky plynu pro české domácnosti a pro české firmy, tak to se děje poslední více než měsíc na základě tohoto opatření, které je opřeno o vyhlášený nouzový stav,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí pro iDNES.cz. S tím souhlasili i někteří členové opozice. Prodloužení tak bylo nakonec schváleno.

Zdroj: Poslanecká sněmovna, iDNES, CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články