Uprchlické centrum na Vysočanech se prozatím zavírat nebude. Hřib ale požaduje přesun uprchlíků do dalších krajů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: Profimedia

Praha prozatím asistenční centrum pro uprchlíky ve Vysočanech neuzavře. Minimálně do konce května bude fungovat jako doposud. Novinářům to po jednání magistrátního krizového štábu řekl primátor Zdeněk Hřib. Ten přitom v minulém týdnu hrozil, že centrum trvale zavře.

Primátor v minulém týdnu upozornil vládu, že pokud nebude řešit nezvladatelnou situaci s uprchlíky, centrum na Vysočanech bude uzavřeno. Po politicích požadoval, aby přerozdělili uprchlíky z Prahy i do dalších krajů, kde jich podle jeho slov bylo někdy i mnohonásobně méně.

Centrum přitom od začátku ruské invaze na Ukrajinu odbavilo přes 90 000 osob. Vláda na jednání přislíbila, že se bude problémem zabývat. Hřib kromě toho informoval média také o tom, že na konci měsíce skončí dobrovolnická pomoc na hlavním nádraží.

Poděkování vládě

Hřib na vládu v minulém týdnu apeloval, ta proto neměla jiné možnosti než přislíbit řešení. „Děkujeme vládě, že začala řešit problém hlavního města. Opatření, která byla představena hejtmanům, vnímáme jednoznačně jako signál vlády, že chce situaci řešit,“ sdělil v reakci na rozhodnutí kabinetu.

„Chápeme, že se to nestane přes noc, proto závěr jednání krizového štábu je, že nyní nebudeme uzavírat asistenční centrum až do konce jednání, která musí proběhnout, nejpozději však do 31. května,“ dodal. Nevylučuje ale, že po konci tohoto termínu nebude mít další požadavky.

Město podle primátorových slov po uplynutí lhůty vyhodnotí jednání vlády, která je do té doby povinná mu předložit harmonogram změn. O způsobu přesunu uprchlíků do dalších krajů bude Hřib podle ČTK s hejtmany teprve jednat.

Konečně nám věnují pozornost

„Jsem rád, že vláda po našem apelu začala řešit problém přetížených lokalit a naplněné kapacity pro zvládnutí uprchlické krize. Ne vždy se věnovala problémům našeho města pozornost na vládní úrovni,“ cituje primátorova slova vyjádření pro média zveřejněné na stránkách Prahy.

„Jednání ale musí probíhat nejen mezi Prahou a ministerstvem vnitra, které řeší reakci na okamžitou krizovou situaci. Kvůli vážnosti situace a potřebě dlouhodobé reakce ji musí meziresortně koordinovat přímo premiér Petr Fiala a řešení musí být projednáno se zástupci samospráv,“ dodal Hřib.

Podle slov primátora je tato situace způsobená Putinovou válkou v dlouhodobém horizontu bezesporu něčím, co ovlivní pražské obyvatele. „Naším společným cílem by mělo být zvládnout ji tak, abychom zajistili podmínky pro co nejdůstojnější život jak místních obyvatel, tak válečných uprchlíků,“ dodává Zdeněk Hřib závěrem.

Zdroj: ČTK, Praha, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články