Rakušan: Vláda chce zvládat uprchlickou krizi i bez nouzového stavu. O jeho prodloužení se povedou diskuze

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Vláda by se chtěla co nejdříve vypořádat s uprchlickou krizí, mimo jiné s romskými Ukrajinci, kteří jsou nároční, a sehnat pro ně ubytování je problémem. Když už se pro ně nějaké místo najde, města jsou s tím nespokojená. V diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že v případě pokračování nouzového stavu do června chce vláda prosadit novelu zákona k Ukrajině.

O prodloužení nouzového stavu má Sněmovna rozhodovat v příštím týdnu. Rakušan by byl rád, aby se nejednalo o prodloužení delší než do konce června. „Doufáme, že se nám během června podaří prosadit novelizaci lex Ukrajina, abychom měli možnost bez nouzového stavu zvládat migrační krizi,“ uvedl v pořadu.

Ministr zdůraznil, že prozatím neměl nouzový stav žádný vliv na obyvatele České republiky, tak tomu podle jeho slov zůstane i nadále. Novela, která by měla pomoci zvládat situaci, je podle jeho slov komplexní balík, který odpovídá na to, co se změnilo.

Zvládání uprchlíků i bez nouzového stavu

Podle Rakušana si v současné době přeje vláda především zvládání migrační vlny bez nouzového stavu. Řada politiků a úřadů se ale obává, že to nebude tak snadné. Očekává se tedy, že Sněmovna požádá o dalších 30 dní.

V současné době se v Česku nachází zhruba 200 000 uprchlíků. Zhruba 140 000 lidí tak náš stát pravděpodobně opustilo, celkově totiž úřady vydaly přes 340 000 víz. Vízum umožňuje uprchlíkům nejen pobývat v zemi, ale zároveň také otevírá přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

V poslední době se řeší ve spojením s ukrajinskými uprchlíky především Romové, pro které je problém najít bydlení. Řada z nich totiž odmítá být oddělena od velké skupiny, pro tu se ale velmi těžko hledá místo k životu. I v tomto případě pomáhá vládě nouzový stav.

Hrozba z Prahy

Primátor Prahy Zdeněk Hřib nedávno uvedl, že je pro hlavní město velmi komplikované zvládat tolik uprchlíků, a že požaduje jejich rozdělení i do ostatních krajů. Pokud k tomu nedojde, chystá se zavřít uprchlické centrum na Vysočanech.

„Chápu, že na všech úrovních krize máme svoje problémy. Praha je od začátku nejexponovanějším regionem a příjem dalších lidí do Prahy má mnoho složitostí. My jsme se ale s primátorem potom byli vždy schopni na konkrétním řešení domluvit, což koneckonců bylo i u stanového městečka v Troji a jeho provozu,“ reagoval na to Rakušan pro Novinky.

Na dotaz, zda chce vláda nouzový stav prodloužit, odpověděl, že ano, maximálně však na 30 dní. Cílem teď je především se vypořádat s největšími problémy a následně se pokusit celou krizi zvládat už v běžném provozu veškerých úřadů. Dodává, že vše bude záviset na diskuzi, která příští týden proběhne.

Zdroj: ČTK, Česká televize, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články