Nová aplikace bude pomáhat lidem bojujícím s rakovinou. Má podporovat jejich duševní zdraví

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
aplikace zdravi
Zdroj: Shutterstock

V brněnském Masarykově onkologickém ústavu lékaři vyvinuli převratnou mobilní aplikaci. MindCare je zaměřena na podporu duševního zdraví v průběhu onkologické léčby i po jejím skončení. Má motivovat pacienty k normálnímu životu.

Spolu s nemocí bohužel často nastupují i úzkosti a pacienti mají pocit, že jejich normální život skončil a už se do něj nikdy naplno nevrátí. „Je důležité nenechat si vzít od nemoci to nejvzácnější, co každý z nás má, tedy plně a smysluplně prožitý čas v našem životě,“ napsal v tiskové zprávě psycholog Miroslav Světlák, který vývojový tým aplikace vedl.

Vyrovnanost je zásadní pro léčbu rakoviny

Aby byla léčba rakoviny co nejefektivnější, je zapotřebí i kvalitní duševní zdraví, životní spokojenost a kvalita života. Možná to zní paradoxně, ale pokud se najednou celý život točí okolo vyšetření, léčby a výsledků testů, mnoho pacientů na své duševní zdraví zapomíná nebo jej úmyslně přehlíží jako něco méně důležitého.

„Jsme si vědomi toho, že věnovat se pouze fyzickým obtížím při léčbě pacientů by bylo velmi málo. Psychická podpora pacienta je absolutně nezbytná rovina léčby a těžko bez ní dosáhneme uspokojivých výsledků. Máme zkušenost, že špatný psychický stav pacienta se zásadně podílí na celkové kvalitě života jak samotného pacienta, tak i jeho blízkých,“ vysvětluje v téže tiskové zprávě náměstek pro komunikaci, strategii a vzdělávání Jiří Šedo.

A pokračuje: „Jsme proto rádi, že budeme mít pro naše pacienty platformu, která jim může nabídnout řadu nástrojů, jak svoje prožívání nemoci a celkově svůj psychický stav zlepšit.“

Pro pacienty během léčby i po ní

Fungování aplikace shrnuje v krátkosti psycholožka a členka realizačního týmu Alena Slezáčková: „Prostřednictvím videí, zpráv a dílčích cvičení vás v průběhu osmi týdnů naučíme to, co je potřeba v péči o vlastní duševní zdraví a vyrovnanost.“

Aplikace je ke stažení pro chytré telefony a pacienty interaktivní formou naučí relaxovat, zvládat stres nebo vztek a další. Nabízí kvalitní psychickou podporu, kterou je možné díky chytrému telefonu využít prakticky kdekoli. Doma, v čekárně, cestou k lékaři nebo i při pobytu v nemocnici.

Zdroj: Masarykova univerzita, TN.cz, Brňan

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články