Brnem prošel pochod s názvem: Zachraňte děti Ukrajiny. Zúčastnila se ho i brněnská primátorka

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ukrajina Deti
Zdroj: Shutterstock

V sobotu se v centru Brna sešli lidé, aby upozornili na dětské oběti války na Ukrajině. Akce s názvem Zachraňte děti Ukrajiny se zúčastnily především ukrajinské matky s dětmi, které uprchly ze své země kvůli vojenské agresi vedené ze strany Ruska.

Organizátoři svolali pochod na sobotu 4. června. Trasa vedla ze Zámečnické ulice na Dominikánské náměstí, dále pak na náměstí Svobody, přes ulici Joštovu, Českou a zpět na náměstí Svobody a Dominikánské náměstí.

Chtěli upozornit na utrpení dětí

Setkáním chtěli účastníci upozornit na utrpení dětí způsobené válkou na Ukrajině. „Nemůžeme mlčet, když ruská armáda zabíjí, znásilňuje, mučí a nutí sílou naše děti se stěhovat z Ukrajiny do Ruské federace,“ vysvětlila podle Brněnského deníku jedna z organizátorek Uljana Meducha.

„Je hned několik důvodů, proč to pořádáme. Válka pokračuje a my chceme, aby se pořád pamatovalo na to, že stejně jako na začátku, tak i nyní bere spoustu životů, a to i našich dětí,“ doplnila pro iDNES další z nich, Ilnara Dudašová.

Zúčastnily se především ukrajinské ženy

Většinu účastníků tvořily matky s dětmi, které před válkou utekly z Ukrajiny. Na sobě měly modro-žluté oblečení a s sebou si nesly ukrajinské vlajky a transparenty. Na jednom z nich vyzývaly: Zastavte zabíjení našich dětí. Během pochodu zazněla ukrajinská hymna a také ukrajinské písně.

Pochod proběhl v poklidu, bez jakýchkoli konfrontací. „Účastnily se ženy ze všech regionů Ukrajiny. Nikde teď není bezpečno,“ řekla před samotným pochodem Meducha.

Podporu jim vyjádřila i primátorka

Akce probíhala nejen v České republice, ale také v dalších evropských městech. V Brně se pochodu zúčastnili také političtí představitelé. Jednou z nich byla například také primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Podporu Ukrajině a jejím obyvatelům považuji za svou morální povinnost. Ruská agrese a vraždění civilních obyvatel včetně těch nejzranitelnějších, tedy dětí, jsou neobhajitelnými a neomluvitelnými činy,“ řekla pro Brněnský deník politička, která je sama dvojnásobnou matkou.

Dorazila také ukrajinská konzulka v Brně Anna Proško, která rovněž promluvila k přítomným lidem. „Na Ukrajině rukama okupantů umírají naše děti. A také umírají ženy a umírají i muži, kteří jsou také něčími dětmi a nechávají svoje matky samotné,“ vysvětlila podle ČTK.

Od začátku války tak proběhlo nejen v českých městech už několik desítek podobných akcí připomínajících situaci na Ukrajině. Už v březnu například Prahou prošel průvod Rusů žijících v Čechách, kteří nesouhlasí s válkou a Putinovou politikou. V dubnu zase Ukrajinky vyrazily z vděčnosti uklízet ulice hlavního města.

Zdroj: Brněnský deník, iDNES, ČTK, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články