Rusové protestují proti válce i samotnému Putinovi. V Praze demonstrovalo na 3 000 lidí žijících v Česku

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
protest ukrajina valka
Zdroj: Profimedia

Rusové, kteří žijí v Česku, v centru Prahy demonstrovali proti válce na Ukrajině. Protestovali také proti slovům a gestům prezidenta Vladimira Putina. V sobotu 26. března se kolem 13. hodiny všichni sešli na náměstí Míru.

Průvod pokračoval na Václavské náměstí a poté na Staroměstské. Podle policie se demonstrace zúčastnilo na 3 000 lidí. Akci ale jenom hlídali, nedošlo k žádným konfliktům a akce byla klidná. Pořádal ji Pražský ruský protiválečný výbor.

Pochodu se zúčastnili i kolemjdoucí

Na konci protestu se vyjádřili Rusové, kteří se chtěli veřejně představit a ukázat svůj názor proti Putinovi. Mezi nimi byl Alexandr Morozov, který působí na Univerzitě Karlově, nebo ruský básník, který momentálně žije v Berlíně. Lidé neváhají přijet i z větší vzdálenosti.

Účastníci demonstrace pokřikovali a drželi transparenty s několika hesly, mezi nimiž bylo „Ne válce“, „Rusko bude svodné“ nebo „Sláva Ukrajině“, ale třeba i „Sibiř proti Putinovi“. Nebyli to ale jen Rusové, kteří protestovali proti invazi. Zúčastnili se také další odpůrci, kteří se přidávali během samotného pochodu Prahou.

Lidé se k nim připojovali nejen tím, že s nimi chodili, ale také jim tleskali nebo skandovali hesla s nimi. Bílo-modro-bílé vlajky byly k vidění na mnoha místech v Praze. Účastníci si přinesli také transparenty, které ukazovaly na to, že proti Putinovi jsou lidé nejen v Moskvě.

Akce byla klidná, policisté nemuseli zasahovat

Přidal se také Petrohrad nebo Dálný východ či Ural. Transparenty a cedule byly v ruštině, českém jazyce i angličtině, aby byly k porozumění všem. Všechny měly jedno společné – odsuzovaly ruský útok na Ukrajinu. A zatím to nevypadá, že by se něco mělo změnit.

Proslovy pak proběhly na Staroměstském náměstí. Mluvilo se o tom, že se z Ruska stává fašistický stát a bude tomu tak, dokud bude pod vedením Putina. Na Ukrajině se podle mnohých rozhoduje o tom, jak bude fungovat v budoucnosti celá Evropa, uvedla ČTK.

Vyjadřovala se podpora nejen Ukrajincům, ale také opozičnímu politikovi Alexeji Navalnému, který dostal devět let vězení. Kromě toho ale Rusové žijící v Česku vyjádřili úctu ukrajinským ženám, dětem a mužům, kteří musí na Ukrajině bojovat. Akce skončila po třech hodinách.

Protest svolali pořadatelé přes facebook. Chtěli ukázat, že nejsou pro válku a staví se proti ní. „Jsme s Českem, Evropou a celým světem proti ruské agresi,“ napsali k události.

To potvrzují o slova jedné účastnice. „Chceme tu hlavně ukázat, že jako Rusové nesouhlasíme s válkou a stojíme proti Putinovi, tedy že celé Rusko nestojí slepě za svým prezidentem, což si teď spousta lidí myslí,“ uvedla pro Přehledně24 Inna, ruská studentka v tuto chvíli žijící a studující v Praze.

Akce se odehrála v poklidu a policisté ji pouze kontrolovali.

Zdroj: ČTK, Facebook, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články