Do Polska dorazil Biden. Jednal s tamním prezidentem i s ukrajinskými ministry

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Biden Polsko
Zdroj: Profimedia

K důležité schůzce došlo dnes ve Varšavě. Sešli se tam američtí ministři obrany a zahraničí se svými ukrajinskými protějšky. Po nějaké době se k nim přidal i prezident Spojených států amerických Joe Biden. Ten přislíbil Ukrajině další podporu.

Do hlavního města Polska v pátek dorazila hlava Spojených států Joe Biden. S sebou vzal i dva své důležité státníky – ministra zahraničí Antonyho Blinkena a ministra obrany Lloyda Austina. Ti se v sobotu sešli s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou a ministrem obrany Oleksijem Reznikovem.

Všichni se společně radili o další politické spolupráci. Asi po hodině jednání se k nim přidal i sám prezident USA. Informaci přineslo ČTK s odkazem na agenturu Bloomberg.

Schůzka dopadla podle Ukrajinců úspěšně

Jednalo se o první schůzku amerických a ukrajinských politiků od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Biden ve Varšavě navíc ukončil svou čtyřdenní evropskou cestu. Předtím se ještě zúčastnil jednání na summitech NATO, G7 a Evropské rady.

Dmytro Kuleba považuje ukrajinsko-americkou schůzku za úspěšnou. „Od Spojených států jsme obdrželi další přísliby ohledně rozvoje naší obranné spolupráce,“ řekl na schůzce s novináři ukrajinský ministr zahraničí.

USA slíbilo pomoc humanitární i ekonomickou

Přirozeně se tak jednalo o obranu proti Rusku. To už více jak měsíc vojensky útočí na ukrajinská města. V současné době je pod nejsilnějším náporem přístavní město Mariupol. Vedení města by z něj rádo ještě evakuovalo kolem sta tisíc lidí.

„Přislíbili jsme, že budeme nadále Ukrajině poskytovat humanitární, bezpečnostní a ekonomickou podporu,“ uvedl na sociální síť twitter Antony Blinken.

Američané chtějí v Evropě udržet mír

Biden se ve městě mimo jiné sešel i s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Při schůzce například ocenil to, jak Polsko převzalo velkou část odpovědnosti za pomoc uprchlíkům. A přislíbil, že se mu s tím Spojené státy hodlají pomoci.

„Schopnost Ameriky dostát své roli v dalších částech světa spočívá na jednotné, bezpečné Evropě. Poučili jsme se ze smutné zkušenosti ve dvou světových válkách, kdy jsme se (zpočátku) neangažovali a na stabilitě Evropy se nepodíleli a později nás to pronásledovalo,“ vysvětlil podle ČT24 své pohnutky Biden.

Nikoho nepřekvapí, že vztahy mezi Ruskem a USA jsou už dlouhou dobu napjaté. Biden dokonce minulý týden označil ruskou hlavu státu za „krvežíznivého diktátora“ a „hrdlořeza“. Což vzápětí odsoudil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Zdroj: ČTK, ČT24, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články