Češi ukázali, co si myslí o masakru v Buči. Ukrajinky z vděku vyrazily do ulic Prahy uklízet

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
masakr v buci protest
Zdroj: Profimedia

Masakr v ukrajinském městě Buča se dotkl nejen tamních obyvatel, ale celého světa. Vladimir Putin byl mnoha lidmi označen za válečného zločince a za civilní oběti, které po sobě ruská armáda zanechala, se modlí celý svět. Několik pietních míst vzniklo i v Praze.

Největší připomínkou na zesnulé byla akce, která se odehrála v našem hlavním městě před ruským velvyslanectvím. Skupina obyvatel se zde sešla, aby vzdala hold padlým a vyjádřila Ukrajině soucit. Účastníci mimo jiné ztvárnili také scény připomínající, co se v Buči stalo.

Lidé zde leželi na ulicích, předstírali, že jsou mrtvými civilisty, ztvárnili celou řadu drastických scén z postiženého města a tím dali najevo svůj nesouhlas s válkou, která se hluboce dotýká celého světa. Nechybělo ani množství umělé krve, někteří lidé leželi s rukama svázanýma za zády.

Pro zloděje

Na celou akci dohlížela policie, která v místě odkláněla dopravu. Kromě těl ležících na ulici a krve pak bylo před velvyslanectvím vidět několik papírů s názvy napadených ukrajinských měst. Před těmi lidé tiše truchlili za zesnulé.

Podobně jako tomu už bylo nedávno v Londýně, se i u nás v rámci této akce začalo před velvyslanectvím objevovat mnoho předmětů, které ruští vojáci ukradli z vybombardovaných měst. Rabující agresoři si z Buči odnesli varné konvice, pračky i lednice.

Přesně tyto předměty mnoho lidí doneslo v České republice na jedno místo, údajně proto, aby nemuseli Rusové více krást, když na takové základní věci nemají. Kromě spotřebičů se objevily i hračky, oblečení a celá řada zavazadel, ve kterých si „zloději“ mohli věci odnést.

Na náměstí Kinských pak desítky lidí o víkendu uctily padlé tichou pietou. Na pietním shromáždění u pomníku ukrajinského básníka a umělce Tarase Ševčenka hrálo podle Novinek hlavní roli mlčení, žádné oficiální proslovy nebyly třeba.

Vděčné Ukrajinky

Zatímco na jedné straně Česká republika protestuje proti ruským činům, ukrajinští obyvatelé, kteří u nás získali azyl, se pokoušejí vyjádřit svůj vděk. Ženy z válkou postižené země vyrazily v sobotu do ulic Prahy a daly se do úklidu nepořádku, aby poděkovaly za to, co pro ně Česká republika dělá.

O akci pak na své sociální síti promluvil starosta Prahy 7 Jan Čižinský. „Někdo z trollů ironicky psal, že se přijde podívat, kolik Ukrajinek dorazí uklízet Prahu 7. Škoda, že troll nepřišel. Divil by se. Teď naši noví ukrajinští sousedé uklízejí po Praze 7 a 10 na spoustě míst,“ napsal na twitteru.

Zdroj: iDNES, Novinky, ČTK, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články