Rusové si nemohou dovolit ani varnou konvici. Před ambasádou v Londýně se objevily na protest jejich rabování hromady spotřebičů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ruska ambasada londyn
Zdroj: Profimedia

Rusové na Ukrajině nejen zabíjejí, ale také rabují. A prakticky cokoli, co se dá, pak posílají do rodné země. Na základě těchto zpráv v Londýně vznikl velmi originální protest. Britové nabyli dojmu, že si Rusové nemohou dovolit myčky, pračky, pánve a další vybavení kuchyně, proto se před ruskou ambasádou v hlavním městě Británie nakupila řada právě těchto věcí.

Varné konvice, příbory, malé i velké spotřebiče. Řada rodin na protest činů ruských vojáků zaplavila těmito věcmi prostory před ruskou ambasádou, píšou Novinky. Fotografie pak během krátké chvíle obletěly celý svět a na sociálních sítích se o činu místních obyvatel dozvěděl snad každý.

Na jednu stranu se jedná o čin, který zlehčuje situaci a některé pobavil, na tu druhou je ale vidět, že i obyčejní lidé s Ukrajinci ve velkém soucítí a jsou ochotni vyjádřit svůj protest veřejně. Zdá se možná, že tyto malé činy nic neznamenají, ve skutečnosti ale Ukrajině vyjadřují solidaritu, kterou země potřebuje.

Klimatizace, pánve, staré kufry

„Takhle včera vypadal Londýn. Lidé přinesli na ruskou ambasádu pomoc pro ruské lupiče. Přinesli jim podobné věci, jaké ukradli ruští vojáci na Ukrajině: hračky, pračku, boty, oblečení. Zjevně to vypadá, že lidé v Rusku nemají k tomuto luxusu přístup,“ napsala na twitteru novinářka Margo Gontarová, která pochází z Ukrajiny.

K vidění před ambasádou byly kromě kuchyňských spotřebičů také kupy oblečení, obuvi, panenky a další hračky a samozřejmě i staré kufry, ve kterých se věci dají převážet. Podle všeho se Londýňané pokusili odnést na ambasádu co nejvíce různorodých věcí, aby Rusové už víc krást nemuseli.

Kromě toho se ale objevila i řada dřevěných křížů za zesnulé Ukrajince, transparenty hlásající nelibost s Putinovým jednáním, květiny i svíčky. Každý jednoduše podpořil Ukrajinu po svém, ve výsledku ale rozhodně na sociálních sítích získaly příspěvky pozornost.

Rusko by mělo činů litovat

Londýn je k Rusům nekompromisní i v dalších ohledech. Už v březnu se totiž hovořilo o tom, že by ruští zástupci měli mít zakázanou účast na nejslavnějším tenisovém turnaji. Wimbledonu se tak letos pravděpodobně nezúčastní ani druhý nejlepší tenista světa Daniil Medveděv, píše The Telegraph.

Ten s Putinovými názory nesouhlasí a veřejně proti nim vystupuje, stále je to ale Rus a Británie v jeho působení na turnaji vidí problém. Ministr sportu Nigel Huddleston se nechal slyšet, že slova jako „válka je špatná“ nestačí. Podle pořadatelů by mohl Medveděvův případný triumf Putinovi a jeho režimu pomoci.

„Nemůže se stát, aby v Londýně hrál někdo, kdo je nějak napojený na Putina, přijímá od něj peníze nebo schvaluje jeho režim,“ řekl před měsícem podle CNN Prima NEWS ministr Huddleston. A to i přesto, že se rodák z Moskvy už jako teenager přestěhoval do Francie.

Zdroj: Novinky, CNN Prima NEWS, The Telegraph, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články