Německo zachytilo rozhovory související s vražděním civilistů. Podle Zelenského jsou místa, která vypadají ještě hůř než Buča

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
valka ukrajina
Zdroj: Profimedia

V médiích se v poslední době nepíše o ničem jiném než o masakru v ukrajinském městě Buča, kde došlo ruskými vojáky k zabíjení civilistů. Ačkoli Rusko tvrdí, že fotografie s mrtvými těly jsou nastrčené a že k žádnému válečnému zločinu nedošlo, odposlechy dokazují opak.

Německá Spolková zpravodajská služba zachytila podle posledních informací rozhovory z ruských vysílaček, ve kterých se právě o zabíjení civilistů v Buči hovoří. O celé situaci informoval německý deník Der Spiegel, podle kterého by k podobným útokům jako v tomto městě mohlo dojít i v dalších oblastech Ukrajiny.

Svá zjištění předala zpravodajská služba parlamentu. Podle všeho jednotlivé hovory přesně odpovídají nalezeným mrtvým a informace jsou shodné s tím, co se dá zjistit z důkazů přímo na místě. Řadu zvukových záznamů ale stále odborníci prošetřují.

Některé se podařilo přiřadit

Německá Spolková zpravodajská služba dokázala údajně přiřadit už řadu rozhovorů z vysílaček ke konkrétním úmrtím. Jedna informace například mluví o zastřelení člověka na jízdním kole. Tu potvrzují fotografie, které se šířily na sociálních sítích a tak velmi rychle obletěly svět.

Jiný hovor zase dokazuje, že Rusové Ukrajince před zabitím vyslýchali. O náhody podle Německa jít nemůže. Ruští vojáci se v rozhovorech bavili nejen o zabíjení civilistů a o vojenských akcích, ale také o záležitostech všedního dne. Dění v Buči již v minulosti odsoudila řada politiků, mimo jiné i těch českých.

„Prezident republiky Miloš Zeman odsuzuje vraždění civilních obyvatel na Ukrajině jako válečný zločin, a věří, že bude spravedlivě potrestáno mezinárodním soudem,“ uvedl například na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Záběry zavražděných civilistů z míst osvobozených ukrajinskou armádou jsou děsivé. Ruská armáda se dopouští na Ukrajině válečných zločinů,“ napsal premiér Petr Fiala. Nové důkazy tak jeho slova potvrzují.

Ještě horší situace

Podle všeho není situace v Buči posledním masakrem, Rusové se totiž nezastaví před ničím. Už teď se totiž objevují zprávy o tom, že v některých městech na Ukrajině je situace ještě daleko horší než právě masakr v Buči. Podle slov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je na tom hůř například Borodjanka.

„V tomto malém městě je více obětí než v Buči,“ řekl ve čtvrtečním proslovu Zelenskyj. „Každý zločin bude vyšetřen a každý kat bude nalezen,“ dodal výhružně. Server Novinky pak napsal, že ve městě bylo v troskách v daný den nalezeno 26 mrtvých osob.

V Buči sice ruští vojáci postříleli zhruba 300 civilistů, mnohem více zničené a vyrabované je ale právě město Borodjanka, ze kterého se mnoha lidem podařilo uniknout. Svět by měl podle všeho očekávat, že se podobné masakry odehrají i na dalších místech v Ukrajině.

Zdroj: ČTK, Der Spiegel, Novinky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články