Nové stanové městečko vyroste v Malešicích. Ubytuje se tu až 150 uprchlíků

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
stanove mestecko uprchlici
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

V pražských Malešicích vyroste od 31. května nové stanové městečko, které pojme až 150 uprchlíků z Ukrajiny. Na tomto projektu se shodli Vít Rakušan s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem, který výsledek jednání potvrdil České televizi.

Městečko vznikne z důvodu nedostatečné kapacity pro uprchlíky. Praha se totiž potýká s jejich velkým náporem, také tímto chce docílit toho, že se ukrajinští obyvatelé dostanou i do jiných regionů. Městečko bude pro lidi, kteří by jinak spali po nádražích nebo jiných místech.

S uprchlíky bude pracovat nezisková organizace

„To znamená pro lidi, kteří nemají nárok na dočasnou ochranu v České republice ani na žádnou dávku, ale jsou to lidé, kteří by se za normálních okolností zdržovali na hlavním nádraží, před hlavním nádražím, a my jim tady zajistíme to základní, co potřebují,“ řekl Rakušan.

O uprchlíky se pak bude starat romská nezisková organizace, která jim bude kdykoliv k dispozici, uvedla ČTK. Dostanou informace také o tom, jak se vlakem dostat do Maďarska. První stanové městečko vzniklo již v polovině května v Troji. Do toho malešického by ale měli patřit lidé, kteří čekají na ověření pro dočasnou ochranu.

V Troji se nakonec ubytovalo 142 uprchlíků, kapacita je tedy stejná. Na pražském hlavním nádraží pak vznikne stánek, který bude o možnosti ubytování informovat. Letáky budou nejen v ukrajinštině, ale také v maďarštině. Uprchlíci na něm najdou informace o tom, jak dostat podporu právě z Maďarska.

Uprchlíci se musí dostat i mimo Prahu

Stanové městečko je tak určené právě těm, kteří mají maďarské doklady. „Ti v novém stanovém městečku najdou nocleh a dostanou základní stravu,“píše web ČT24. Nárok také budou mít na jízdenku zdarma, pokud budou bydlet v jiné části Česka než v Praze.

„Výdej jízdenek bude organizován prostřednictvím osob, které určí Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze, a tyto osoby budou vybaveny speciálním průkazem, který je bude opravňovat k vyzvednutí daného počtu jízdenek pro tyto lidi, kteří o ně zažádají,“ doplnil ministr vnitra.

„Rovnoměrnější rozprostření uprchlíků požaduji dlouhodobě. Nedává smysl finančně dotovat setrvání uprchlíků v místech, kde už zkrátka není kapacita ani dle vládního datového modelu,“ sdělil podle iDNES primátor Prahy Zdeněk Hřib v prohlášení.

Zdroj: iDNES, ČTK, ČT24

Autor: Raina TomanováSouvisející články