Novela pandemického zákona byla schválena. Jednání blokovalo SPD

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Valek Vlastimil
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Novela pandemického zákona, která byla mnohými považována za ne úplně kvalitní, byla schválena. Poslanecká sněmovna musela přehlasovat senátní veto. To se jí podařilo po 37 hodinách jednání. Schvalování zákona totiž blokovalo hnutí SPD svými obstrukcemi.

Ministr zdravotnictví Válek dnes neskrýval radost z toho, že byla novela konečně schválena. Podle něj je tento zákon jakousi pojistkou, která by byla spuštěna, pokud by se epidemiologická situace v České republice začala opět horšit, což ale zatím není na pořadu dne.

Neprošel u SPD i u Senátu

I tak proti zákonu vystupovala řada lidí. K nejhlasitějším kritikům patřila SPD v čele s jejím předsedou Tomiem Okamurou. Ten neváhal řečnit šest hodin v kuse, aby přijetí zákona zabránil. „Pandemický zákon je přímým útokem na svobodu v České republice,“ řekl Okamura dle zpravodajského webu iDNES.

Problém s ním měl i Senát, který jeho schválení jen těsně odmítl. V první řadě se senátorům nelíbilo, že se zákon projednává ve zrychleném stavu legislativní nouze, když i podle Válka akutně potřeba není. Dále upozorňovali na fakt, že s některými částmi novely může mít problém Ústavní soud.

Mezi takové části patří například třídenní karanténa po návratu z rizikových zemí nebo po pozitivním antigenním testu a nařizování karantény SMS zprávou.

Senátní veto bylo přehlasováno

Pokud chtěli poslanci zákon prosadit, potřebovali alespoň 101 hlasů. Nakonec pro zákon zvedlo ruku 104 ze 187 přítomných poslanců. Proti byla celá opozice, tedy hnutí ANO a SPD.

Platnost původního pandemického zákona končí na konci února, projednávaná novela ho prodlouží do konce listopadu. Zákon zvýší pravomoci úřadů.

Válek chce klasické Velikonoce

Ty budou například neomezeně nařizovat testování a také regulovat činnosti konkrétních provozů, jako například kosmetických salónů či kadeřnictví. Novela také upravuje horní hranici finančních postihů za nedodržování opatření. Ty původní snižuje zhruba o pětinu.

V současné pandemické situaci ale nová vláda v čele s Petrem Fialou i nadále rozvolňuje. Na tiskové konferenci ministr zdravotnictví prohlásil, že se budou rušit další koronavirová opatření. „Chtěl bych, abychom prožili normální Velikonoce jako před covidem,“ řekl podle iDnes.cz Válek.

Zdroj: ČTK, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články