Nový kandidát na ministra zahraničí Jakub Kulhánek se představuje

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
jakub kulhanek
Zdroj: Profimedia

Nový kandidát na post ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se dnes ráno sešel s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Odpoledne ho pak čeká schůzka v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Oběma jim chce Kulhánek představit svou vizi ohledně jeho vedení ministerstva zahraničí. Post, který odmítl Lubomír Zaorálek, nyní vede Jan Hamáček (ČSSD).

Jakub Kulhánek je v pořadí již druhým kandidátem na zmíněné ministerstvo. Původně totiž Jan Hamáček počítal s Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), který má své zkušenosti, neboť tento rezort vedl již ve vládě Bohuslava Sobotky.

Zaorálek se však v úterý večer domluvil s grémiem sociální demokracie, že nechce opouštět post ministra kultury. Místo sebe doporučil právě Kulhánka.

Zkušenosti v politice i v čínské společnosti

Sedmatřicetiletý politik působil od roku 2018 jako náměstek ministerstva vnitra a předtím byl parlamentním poradcem. To bylo v době, kdy byl Hamáček předsedou Poslanecké sněmovny. Je tedy jasné, že k současnému předsedovi ČSSD má relativně blízko.

Opozice však upozorňuje na jeho působení v čínské společnosti CEFC Europe, což je podle ní i podle některých odborníků bezpečnostní riziko.

Jan Hamáček to však jako problém nevidí. Kulhánek má prý prověrku nejvyššího stupně. „Má bezpečnostní prověrku na přísně tajné. Postupuje tak, jak mu ukládá zákon. O všech svých aktivitách informuje Národní bezpečnostní úřad,“ řekl pro ČTK Hamáček.

Škatulata na ministerstvu zahraničí

Změny na ministerstvu zahraničí začaly po neúspěšné kandidatuře bývalého šéfa resortu Tomáše Petříčka. Janu Hamáčkovi se nelíbila jeho přílišná kritika vlády. Z ní usoudil, že Petříček už ve vládě zřejmě nechce být.

Hned v pondělí návrh na odvolání předložil premiérovi, který jej schválil a dal podepsat prezidentu Miloši Zemanovi. Ten mu ještě ve stejný den vyhověl a odvolání podepsal.

Prozatímním šéfem diplomacie byl jmenován Jan Hamáček.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články