Zaorálek prozatím odmítá pozici ministra zahraničí. Resort je podle něj „vykuchaný“

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
CSSD Hamacek Petricek Zaoralek
Zdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Ministr kultury Lubomír Zaorálek dnes na tiskové konferenci potvrdil, že dostal nabídku na post ministra zahraničí. Ten donedávna zastával Tomáš Petříček, kterého ale vicepremiér Jan Hamáček nechal po sjezdu ČSSD odvolat. Prozatím tedy resort vede sám Hamáček. Zaorálek však řekl, že se mu nabídka zdá spíše jako danajský dar, a že o tom chce ještě diskutovat s premiérem Andrejem Babišem.

Lubomír Zaorálek (ČSSD) měl podle plánu vystřídat na postu ministra zahraničí předsedu ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka. Ten totiž sám dočasně resort řídí.

Petříček, Hamáček, Zaorálek

Jan Hamáček odvolal Tomáše Petříčka z čela ministerstva zahraničních věcí krátce poté, co byl znovu zvolen předsedou ČSSD. Právě Petříček byl jeho nejsilnějším vyzyvatelem.

Aktuálně pozici šéfa české diplomacie zastupuje tedy sám Hamáček. Ten ale tuto pozici nabídl dosavadnímu ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi. Toho by měl zase na jeho pozici vystřídat starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Zaorálek na dnešní tiskové konferenci potvrdil, že dostal nabídku na řízení resortu zahraničí. „Leckomu to možná připadá jako exkluzivní nabídka. Já se přiznám, že mi to připadá jako danajský dar,“ uvedl.

Sám Zaorálek byl během let 2014 a 2017 ministrem zahraničí. Na dnešní konferenci však řekl, že ministerstvo není tím samým místem, které kdysi opouštěl. Řekl, že se mu zdá, že byly ministerské pravomoci příliš osekány. Připomněl třeba výrok Petříčka, kterému prý bylo řečeno, ať se nestará o vakcinační otázky v Evropě, protože to není jeho věc.

Dodal ještě, že mu připadá, že byl resort „vykuchán“ a vadí mu třeba utvoření pozice zmocněnce pro Rusko. „Nevíme, co se stane třeba zítra na Ukrajině,“ řekl.

Zatím tedy Zaorálek resort přebírat nechce. Je si ale vědom toho, že Hamáček potřebuje situaci na MZV řešit, a plánuje proto o různých kompetencích a otázkách nejprve jednat s premiérem Andrejem Babišem.

Ministerstvo kultury

Zaorálek také řekl, že ministerstvo kultury není kvůli současné pandemii ve „standardním provozu“. Uvedl, že zde má mnoho práce, a že se aktuálně snaží jednat především o co nejdřívější povolení kulturních akcí v České republice a vyplácení náhrad zaměstnancům a podnikatelům v kultuře.

Novinářům také připomněl, že ministerstvo kultury v současnosti pracuje na koncepci nové kulturní politiky státu, která „mluví o nutnosti transformace ministerstva kultury“.

„Necpu se nikam a připadá mi přirozené pokračovat tady,“ dodal. Nástup náchodského starosty Jana Birkeho na jeho post tak označil za příliš odvážný plán.

Autor: Petr HejčlSouvisející články