Nový možný budoucí prezident: Miliardář Karel Janeček zvažuje kandidaturu a chce změnit systém voleb

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
karel janecek
Zdroj: Pavel Machan / CNC / Profimedia

Pár let byl v zájmu médií kvůli svému životnímu stylu, dnes už se o něm hovoří více zase jako o podnikateli, matematikovi a vizionáři. V době, kdy převzal patronát nad znovuobjevenou hudební anketou, přinesl server Lidovky.cz informace o jeho možné kandidatuře na prezidenta.

Karel Janeček uvažuje o kandidatuře na prezidenta. Lidovky.cz se v této informaci odvolávají na dva sobě nezávislé zdroje. „Přemýšlí nad tím. Už si k tomu nechal vypracovat průzkum,“ citoval web svůj zdroj, který má být obeznámen s přípravami.

Miliardáře měla k této myšlence ponouknout situace v zemi ovlivněná pandemií koronaviru a opatření, která byla v její souvislosti přijata. Zejména omezování svobody má být dle Lidovek impulsem k tomuto kroku.

Důvody nesouvisejí jen s pandemií

„Měl pocit, že tu chybí autorita, která by dokázala oslovit lidi mimo stranické struktury. Je také přesvědčen o nutnosti prosazení nové volební metody, která hledá konsenzuální politiky. Nemůže se díky ní stát, že se většina spojí za jedním autoritářem a porazí roztříštěnou pluralitní demokratickou scénu,“ přiblížil nejmenovaný zdroj Lidovek.

Janeček je neúnavným propagátorem právě volební metody D21, kterou poprvé představil v říjnu 2012. Propracovaná metoda umožňuje voliči například dávat kandidátům negativní hlasy.

Ta bude v praxi vyzkoušena v anketě Český slavík 21. Slavík šel k ledu na pět let a představení metody skrze tuto kdysi populární anketu, kterou zruinovaly právě skandály spojené s hlasováním, by mohlo být velmi chytrým krokem. Janeček by si tak mohl přichystat půdu právě pro prezidentské volby.

Na oznámení čeká

„Kandidát, který chce vyhrát, musí získat nejen hlasy svých voličů, ale musí získat i druhé a třetí hlasy od ostatních voličů,“ vysvětlil dle Lidovek po tiskové konferenci k Českému slavíku 21 vizionář. Ten je nejen patronem ankety, ale také jejím majitelem.

Janeček prý čeká, až kandidaturu oznámí. Jednak kvůli svým dalším aktivitám, ale také nejasné situaci na politické scéně, na níž jsou tématem číslem jedna volby.

Zdroj Lidovkám prý také řekl, že by byl Janeček rád připraven i na možnost, že se vypíší předčasné volby, pokud Miloš Zeman nebude schopen dokončit svůj mandát.

Zdroj: Lidovky.cz

Autor: Marek SlaninaSouvisející články