Nový portál má podle Válka lidem pomoci sehnat potřebného lékaře. Veřejnost této službě nevěří

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vlastimil Valek
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Mnoho lidí v České republice má velký problém sehnat lékaře v určitých oborech. Například zubaře podle serveru Deník nemá až 17 % obyvatel ČR. Problémy se ale objevují i u jiných doktorů. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka se tato komplikace díky poměrně nové službě velmi rychle vyřeší.

Spousta lidí v České republice nechodí na preventivní zdravotní prohlídky. S tím souvisí i to, že potom lidé nemají zubaře, očního lékaře, gynekologa a další typy doktorů, které v případě problémů shání jen velmi špatně.

Pomoci by měla pojišťovna

Podle Národního zdravotnického informačního portálu by se měl člověk v případě, že nemůže sehnat lékaře, obrátit na svou zdravotní pojišťovnu.

„Ta je povinna zajistit vám potřebnou péči prostřednictvím poskytovatelů zdravotních služeb, s nimiž má uzavřené smluvní vztahy,“ uvádí server. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek nyní navíc uvedl, že existuje nová služba pro pojištěnce, která pomůže sehnat lékaře do měsíce.

Snadno a online

V pořadu Ptám se já na Seznam Zprávách ministr představil portál, díky kterému by měl člověk do měsíce sehnat přesně toho doktora, kterého potřebuje. A to velmi snadno jen pomocí vyplnění online formuláře.

„Vyplní formulář a ministerstvo komunikuje se zdravotní pojišťovnou, aby mu sehnala do třiceti dnů jméno konkrétního lékaře, u kterého se může zaregistrovat,“ vysvětlil Válek.

Podle jeho slov se tímto způsobem vytvoří na pojišťovnu tlak, aby skutečně lékaře sehnala. „Mělo by se to víc využívat, než aby volali lidé na pojišťovnu, kde jim dají seznam doktorů a oni je pak obvolávali. Nám to bere strašně čas, vysvětlovat, že nemáme kapacitu je registrovat,“ říká k situaci například předsedkyně sdružení pediatrů Ilona Hülleová.

Veřejnost má připomínky

Reakce veřejnosti na novinku jsou však spíše negativní. „Ne každý má přístup na internet. Nevím, z jaké planety nám Válka půjčili, ale už by si ho mohli vzít zpátky,“ kritizuje například pan Martin.

Pár dalších uživatelů se pak obává, že jim sice pojišťovna lékaře sežene, ale to na druhém konci republiky. „Jsou to lháři. Hlavně u zubařů. Jsou to loupežníci a zloději,“ rozčílil se třeba pan Jaromír.

Celkově tak i přes Válkova pozitivní slova převládá u české veřejnosti nespokojenost a podle lidí bude tak i s touto službou velký problém lékaře sehnat.

Zdroj: Přehledně24, NZIP, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články