Novým hlasem pražské MHD je Jan Vondráček. V anketě dopravního podniku jasně vyhrál

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
mhd_Praha
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Dabér, hlasatel a herec Jan Vondráček zvítězil v anketě na webu Dopravního podniku hlavního města Prahy. Anketa hledala nový hlas, který bude hlásit zastávky v pražských tramvajích a autobusech. Pro hlas s číslem 2 hlasovalo celkem 62 procent lidí.

Hlas pětapadesátiletého herce Jana Vondráčka je zcela nezaměnitelný. Vedle televizního i divadelního herectví se aktivně věnuje dabingu a svými výkony patří mezi ty nejlepší dabéry na české scéně. Znát ho můžete například jako barmana Vočka ze Simpsonových, Mentalistu ze stejnojmenného seriálu nebo Stewieho Griffina ze seriálu Griffinovi.

Díky paní Hazdrové!

„Po skoro 30 letech vystřídá v tramvajích a autobusech paní Dagmar Hazdrovou. Hodně štěstí při tak zodpovědném úkolu. 😉 Chci paní Hazdrové ještě jednou moc poděkovat za veškerou práci, kterou pro město odvedla. Její hlas nám všem bude chybět,“ uvedl na svém facebooku Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy za PRAHA SOBĚ.

Ankety pražského dopravního podniku se zúčastnilo celkem 200 013 respondentů a pro vítězný hlas Jana Vondráčka hlasovalo celkem 124 316 z nich. Jeho konkurety byli Jitka Moučková, v anketě jako Hlas č. 1, Hlas č. 3 Anna Císařovská a Jakub Stárek jako Hlas č. 4, uvádí web PID.

Jména finalistů podnik tajil

Identita finalistů ale byla do poslední chvíle neznámá. „Nejspíše se vám budou zdát povědomé, slyšeli jste je v dabingu nebo na divadelních představeních,“ citoval iDNES prohlášení pražského dopravního podniku během ankety.

„Děkuji všem, kteří pro mě hlasovali a slibuji, že budu důstojným hlasem autobusů a tramvají Pražské integrované dopravy pro všechny cestující, i když mě nevolili. Na práci se velmi těším, protože je to z mého pohledu polidštění stroje. Jsou pouze dva elementy, které vozidlo polidšťují, prvním je řidič, a pak je to právě lidský hlas oznamující, kde se cestující nachází,“ okomentoval dle webu Praha své zvolení sám nový hlas pražské MHD Jan Vondráček.

„Ve své dosavadní kariéře jsem namluvil bezmála čtyři tisícovky různých postav, být hlasem pražských autobusů a tramvají je pro mě jako rodilého Pražáka navíc čest,“ doplnil ke své nové práci.

Z komentářů pod facebookovým příspěvkem Adama Scheinherra vyplývá, že Pražané jsou z výběru nadšeni. „Skvělá volba,“ napsal jeden z komentujících. Současně se někteří uživatelé ptají, zda je v plánu i namlouvání cizojazyčných verzí, ale odpovědi se zatím nedočkali.

Práce nebude málo

První nahrávky by měl Jan Vondráček začít natáčet již během srpna. Nahrávky s novým hlasatelem by se v tramvajích a autobusem měly objevit na podzim letošního roku. Vondráčka čeká těžká práce, dle dostupných údajů dopravního podniku existuje v současnosti 13 042 zastávkových sloupků, dále se musí průběžně nahrávat nově vzniklé zastávky a také situace ve vozech tramvaje nebo autobusu.

„Každý název tramvajové zastávky je navíc nutné nahrát dvakrát – s neklesající intonací, a pak s klesající tzv. do tečky. Konečné hlášení v tramvajích si totiž skládá software v odbavovacím systému. K tomu je potřebné připočíst až 996 provozních hlášení, což jsou většinou jednotlivá slova či slovní spojení nebo číslovky,“ vysvětluje práci nového hlasatele na stránkách PID Petr Hloch, vedoucí jednotky Provoz Tramvaje DPP.

„Na autobusových městských linkách je provozních hlášení 222 a na příměstských, resp. mimopražských dalších 92. Nový hlas autobusů a tramvají tak bude muset znovu namluvit a nahrát všech 7 793 stávajících nahrávek, které máme natočeny od paní Hazdrové,“ doplňuje Hloch.

Zdroj: DPP, PID, Praha.eu, Facebook, Twitter, iDNES

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články