Novým předsedou Rady OSN pro lidská práva bude Václav Bálek. Lidé by však raději levnější energie

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Rada OSN
Zdroj: Profimedia

Rada OSN pro lidská práva si v pátek zvolila svého nového předsedu na rok 2023. Úplně poprvé v celé historii organizace jím bude zástupce České republiky, a to velvyslanec Václav Bálek. K získání takto důležité funkce mu poblahopřál premiér i ministr zahraničí. Lidé v diskuzích byli ale trochu zdrženlivější.

Rada OSN pro lidská práva si již tradičně volí na konci roku nového předsedu, který ji bude vést celý následující rok. Na vítězném kandidátovi se musí shodnout všech 47 zástupců členských zemí.

Česko nahradilo v květnu Rusko

Poprvé v historii se předsedou stane zástupce Česka, a to Václav Bálek. Ten se stal velvyslancem České republiky při Úřadovně OSN v Ženevě teprve v srpnu roku 2021. Tedy chvíli před tím, než České republice vypršelo členství v této organizaci. Členské státy jsou totiž voleny na tři roky a Česko mělo funkční období mezi lety 2019 až 2021.

V květnu letošního roku ale došlo ke změně. Jak jsme psali zde, Česká republika v té době nahradila Rusko. Tomu bylo členství kvůli válce na Ukrajině nejprve pozastaveno, země se ale nakonec rozhodla Radu úplně opustit.

Bálek chce především prevenci

Nyní je tedy Česká republika nejen opět členským státem Rady OSN pro lidská práva, ale také zemí, z níž pochází její nový předseda. Bálek na postu vystřídá Argentince Federica Villegase.

„Z funkce předsedy se budu snažit o to, aby Rada plnila svoji preventivní roli, tedy aby prostřednictvím dialogu a spolupráce předcházela porušování lidských práv,“ nastínil své směřování podle informací ministerstva zahraničí po svém zvolení Bálek.

Dále uvedl, že by byl rád, kdyby se jednání účastnily i malé země a občanské společnosti, které mají k otázce lidských práv co říci. Tato jeho stanoviska byla zveřejněna i na oficiálním twitteru organizace.

Pogratuloval mu Lipavský i Fiala

„Jde o další diplomatický úspěch Česka a potvrzení našeho dobrého jména v oblasti podpory a ochrany lidských práv ve světě,“ uvedl v tiskové zprávě ministerstva zahraničí jeho šéf Jan Lipavský.

„Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda,“ doplnil ještě.

Gratulaci pak přidal Lipavský i na svůj twitterový účet. Tam se k němu přidal například i premiér současné vlády Petr Fiala, který rovněž pochválil práci české diplomacie.

V komentářích převládala kritika

Pozitivní komentáře od lidí ale byly pod oběma příspěvky spíše v menšině. Mnoho lidí totiž poukazovalo na neaktivnost Rady v konfliktu na Ukrajině.

„K čemu je celá ta organizace, když neudělala ani ň v konfliktu Ukrajina Rusko,“ napsal uživatel Honza. „Může mi dnes někdo vysvětlit a zdůvodnit existenci OSN a všech jejích rad a organizací? Třeba na příkladu ruské agrese proti Ukrajině a všech lidskoprávních a humanitárních důsledků,“ podpořil jej Radek.

Samozřejmě se přidali i lidé, kteří nejsou spokojeni se současnou ekonomickou situací. „A jak nám to pomůže se statním dluhem, který neustále navyšujete,“ ptal se jeden z uživatelů twitteru. „Tak bude levnější elektřina a plyn a potraviny,“ přidal se diskutující Jindřich.

Zdroj: Ministerstvo zahraničí ČR, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články