NSA zastavila řízení o dotaci. Hradec Králové nedostane na nový stadion ani korunu, město zvažuje právní kroky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
fotbalovy stadion hradec kralove
Zdroj: MARTIN VESELÝ / MAFRA / Profimedia

Národní sportovní agentura (NSA) zastavila dotační řízení na nový fotbalový stadion v Hradci Králové. Město obdrželo usnesení ve středu, píše se v něm mimo jiné i to, že taková dotace by představovala veřejnou podporu podle práva Evropské unie, ta však není slučitelná s jejím vnitřním trhem. Město nesouhlasí a uvažuje o právních krocích.

Celková cena stavby vyjde na 568 milionů korun, a to bez DPH. Město už ale jeho stavbu zahájilo. Stadion bude stát na místě původního Všesportovního stadionu, který byl ke konci letošního ledna zdemolován. Město s dotacemi počítalo a podle mluvčí radnice Kateřiny Šmídové nejsou námitky NSA oprávněné.

Agentura prý považuje město za podnik, protože bude na stadionech pronajímat prostory pro občerstvení, posilovnu, nebo například pořádat koncerty. „U takových zařízení je to ale zcela běžná až nutná praxe, ať už z pohledu ekonomiky provozu nebo jako zvýšení atraktivity zařízení,“ brání se podle ČTK primátor města Alexandr Hrabálek.

Řada dalších neoprávněných komplikací

NSA dále uvádí, že město se stavbou začalo ještě dříve, než požádalo o dotaci. Jenomže podle všeho v podmínkách na získání dotace nejsou uvedeny opačné informace. „Zastavení řízení o dotaci na stadion v Hradci Králové bylo z důvodu, že nebyly splněny podmínky dotace tím, že byl uzavřen nezvratný závazek dřív, než byla podána žádost, a tím nebyl naplněn motivační účinek v rámci blokové výjimky u veřejné podpory,“ uvádí podle České televize agentura.

„Město již jednou agentuře tuto výtku zpochybnilo s tím, že podmínky poskytnutí dotace zveřejněné agenturou toto vysloveně umožňují, což jsme navíc doložili právním rozkladem,“ brání se těmto slovům náměstkyně primátora pro dotace Monika Štayrová.

Hrubá stavba stadionu byla zahájena v únoru. Podle informací webu iRozhlas jde o jednu z největších novodobých investic města a celý projekt by měl být hotový do 28. dubna 2023. Už v lednu požádal Hradec Králové o zrušení dotační výzvy, ve které jsou podle radnice hluboké nedostatky.

„Bohužel, k této výzvě, i když už příslušné právní lhůty pominuly, se agentura doposud nevyjádřila. S rozhodnutím agentury nesouhlasíme a zvažujeme uvedené usnesení napadnout,“ uvádí Štayrová, podle které bude město ještě celou situaci projednávat a je odhodláno se o dotace i soudit.

300 milionů korun

Původně město počítalo s tím, že by díky dotaci na nový stadion získalo až 300 milionů korun. Pokud ale tyto peníze Hradec nezíská, podle předsedkyně opozičního Hradeckého demokratického klubu a zastupitelky Pavlíny Springerové zůstane městu vyrabovaná pokladna a nebude mít na žádné další investice.

Hradci se nelíbí také to, že naopak třeba Brno dotaci na stavbu multifunkční haly na výstavišti od NSA dostane. V březnu agentura informovala o tom, že tento projekt ale na rozdíl od hradeckého veškeré podmínky pro přiznání dotace splnil. V současné době přesto Hradec Králové uvažuje o dalších právních krocích.

Zdroj: ČTK, iRozhlas, Česká televize, Facebook, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články