O Velikonocích očekávejte častější kontroly na silnicích. Policie bude kontrolovat nejen rychlost nebo alkohol

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
policejni kontrola
Zdroj: ADOLF HORSINKA / MAFRA / Profimedia

Stejně jako v předchozích letech budou policisté o velikonočních svátcích kontrolovat nejen řidiče na silnicích. Přes víkend a o Velikonočním pondělí budou totiž hlídkovat i na místech, která jsou riziková.

Od čtvrtka do pondělí budou hlídat hlavní tahy a frekventovaná místa, ale také významné oblasti. Kontrolovat budou nejen rychlost, ale také platnost technických průkazů nebo porušování dalších předpisů. Vzhledem k tomu, že mají děti prázdniny, se předpokládá, že i účastníků na silnicích bude mnohem více.

Na silnice vyjedou i sváteční řidiči

„Dopravní policisté budou kontrolovat dodržování nejvyšší dovolené rychlosti, způsob jízdy, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů. Dále se policisté zaměří na kontrolu dokladů předepsaných k řízení,“ řekla mluvčí Policejního prezidia Hana Rubášová pro ČTK.

„Koukat ale budou také na technický stav vozidel či zda se řidiči během jízdy plně věnují řízení,“ dodala. Velikonoční svátky patří mezi riziková období, protože na silnice vyjedou také řidiči, kteří za volant usednou pouze několikrát za rok.

Proto je nutné zvýšit kontrolu, protože tito řidiči většinou jedou velké vzdálenosti za rodinou. Díky teplejšímu počasí se zvýší také počet cyklistů nebo motocyklistů. O svátcích se často navyšuje počet nehod, proto je potřebovat kontrolovat nejen rychlost, ale také technický stav vozidel.

Opatrní musí být nejen řidiči, ale také koledníci na chodnících

Řidiči by během jízdy neměli telefonovat ani psát zprávy. Samozřejmě byste neměli ani požívat alkohol nebo návykové látky. Letos budou svátky zase o něco jiné, protože loni kvůli pandemii koronaviru nemohli lidé navštěvovat své rodiny nebo známé a obcházet je s pomlázkou.

„Určitě se letos chystáme na chalupu, na výlet i za rodinou, takže budeme cestovat prakticky celé Velikonoce,“ odpověděla na dotaz redakce Přehledně24 matka tří dětí z pražských Stodůlek.

„Asi pojedeme jen na oběd za babičkou do Benešova na oběd, jinak budeme doma, ale pojedeme kousek po dálnici, tak si určitě budeme dávat pozor na rychlost,“ uvedla podnikatelka Jana, žijící na pražském Chodově.

Pomlázka je spojená s dobrým alkoholem, který většina koledníků neodmítne. Proto policisté nabádají k tomu, aby byli řidiči opatrní. „Nepřeceňujte své síly a buďte předvídaví,“ apeluje policie.

Navíc řidiče může ohrozit také počasí, protože o víkendu mohou teploty klesnout až pod bod mrazu a vytvořit náledí. Očekávejte také sněžení. Kontroly začaly už dnes, protože začínají velikonoční prázdniny.

Zdroj: Policie ČR, iDNES, ČTK, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články