Období velkého sucha může být problém pro hasiče. Středočeský kraj vydal varování

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
lesni pozar
Zdroj: jiří salik sláma / MAFRA / Profimedia

V přírodním prostředí se ve Středočeském kraji objevuje stále více požárů. V souvislosti s tím tak Český hydrometeorologický ústav a také Hasičský záchranný sbor vydal varování.

Platí od 24. března a bude platit až do odvolání. Období déletrvajícího sucha může způsobit mnoho lesních i dalších typů požárů. Toto období se vyznačuje hlavně tím, že delší dobu nespadly žádné srážky, a ani se to v příštích dnech neočekává. Reálně tak hrozí, že riziko požárů bude vyšší.

V platnost vstoupilo spoustu zákazů

Déletrvající sucho může omezit některé činnosti, které souvisejí s rizikem vzniku požárů. Na těchto místech pak vstoupila v platnost opatření a také povinnosti, které jsou stanovené v Nařízení Středočeského kraje. V době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru tak bude zakázána spousta činností.

Rozdělat si nemůžete otevřený oheň, takže zapomeňte na pálení trávy, kůry nebo opékání buřtů na volném prostranství. Platit bude také zákaz kouření, který se nebude týkat elektronických cigaret. Zakázáno je používání zábavní pyrotechniky nebo na koleje nevyjedou parní lokomotivy.

To ale není všechno. Současně s tím bude platit zákaz vypouštění „lampionů štěstí“, motorová vozidla pak nesmí vjet na místa, kde se podvozek dostane do kontaktu se vznětlivými materiály, i kdyby se mělo jednat o malé množství. Sem patří například tráva, sláma nebo rozlité palivo.

Hasiči měli letos oproti loňsku spoustu práce

Jestli se některý z těchto zákazů poruší, může se jednat o přestupek nebo správní delikt, za který může být uložena tučná pokuta. Tuto výstrahu vydal Středočeský kraj. Hejtmanka Petra Pecková ji vyhlásila na podnět hasičů, kteří mají v posledních dnech spoustu práce, napsala ČTK.

Opatření budou platit až do odvolání, první silnější déšť se očekává v neděli odpoledne, ale je možné, že sprchne pouze na některých místech. Lidé by pak měli sledovat nejen předpověď počasí, ale také informace ze Středočeského kraje, které se mohou změnit.

Neznalost zákona neomlouvá a platí to také v případě těchto zákazů. Středočeští hasiči za březen evidují nárůst počtu požárů v přírodě. Za celý březen to bylo 131 požárů, co museli vyřešit. Loni přitom vyjížděli pouze jednou, což je markantní rozdíl. Opatření tak má smysl.

Zdroj: Středočeský kraj, ČHMÚ, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články