Oběti povodní mohou dostat mimořádnou dávku. Jde o poměrně velkou částku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
povoden
Zdroj: Profimedia

O víkendu zasáhly silné deště Liberecký a Ústecký kraj. Podle webu CNN Prima NEWS mohou postižení žádat o mimořádnou finanční pomoc. A podle dostupných informací se rozhodně nejedná o malé peníze, kterých se lidé mohou dočkat.

K tomu, aby lidé překonali náročné dopady přírodní katastrofy, jim má pomoci tzv. dávka mimořádné okamžité pomoci. Ta patří mezi dávky hmotné nouze. Aby je člověk mohl od státu dostat, musí se prokázat svým příjmem, majetkem i dalšími skutečnostmi.

Jde o desítky tisíc korun

Pokud se jedná o finanční dávku k překonání následků přírodní katastrofy, mohou si lidé přijít na poměrně velké peníze, které jim v dané situaci pomohou. Mnoho lidé totiž nevědí, že se může jednat až o patnáctinásobek životního minima, což činí 57 900 korun.

„V případě povodní může úřad práce poskytnout tuto jednorázovou dávku klientovi, kterého postihla vážná mimořádná událost a jeho sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci,“ informovala mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková.

povodne

Zdroj: Petr Eret / MAFRA / Profimedia

V tomto případě ale podle mluvčí mohou lidé také zažádat o příspěvek na úhradu nezbytných výdajů. Mezi ně patří například správní poplatky, poplatky za vyhotovení nových dokladů či při potřebě duplikátu rodného listu.

V nejpostiženějších obcích, mezi ty patří Dolní Poustevna a Lobendava, jsou podle ředitele krajského úřadu práce v Ústí nad Labem Radima Gabriela už v těchto chvílích mobilní týmy úředníků, které všem v případě potřeby pomohou na místě.

Ministerstvo vše mapuje a zjišťuje

Na Děčínsku, Litoměřicku, ve Šluknovském výběžku a na Liberecku podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové už úřady kontaktují záchranné služby a starosty těchto zasažených oblastí, aby měly přehled o dané situaci. Uvedla to v tiskovém prohlášení.

„Lidé mohou také volat na bezplatnou linku 800 77 99 00 či napsat elektronicky na adresu callcentrum@mpsv.cz či centrum@mpsv.cz,“ informuje CNN Prima NEWS. Lidé mohou dohledat i video, podle kterého zjistí, jakým způsobem mohou o dávky požádat. Podle mluvčí jsou úřady připraveny do ulic vyslat zaměstnance na veřejně prospěšné práce, během nichž by pomohli s odstraněním škod po povodních.

Tyto mimořádné dávky po přírodní pohromě před nedávnou dobu obdržela například i Morava, kterou zasáhlo tornádo. I zde byly přítomny mobilní vozy s úředníky, ty se následně ukázaly i na Lounsku, kde byla také silná bouře, která se neobešla bez následků.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články