Zeman se vyjádřil k ničivému tornádu. Tak dlouho jak s Vrběticemi naštěstí nečekal

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
prezident milos zeman
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman v sobotním projevu vyjádřil hlubokou soustrast pozůstalým po obětech přírodního živlu, který se ve čtvrtek večer prohnal jižní Moravou. Tornádo během chvilky zničilo několik desítek domů.

Zeman kromě jiného popřál také brzké uzdravení všem, které tornádo nějakým způsobem zranilo, ocenil také solidaritu českého národa.

Na pomoc do postižených oblastí totiž dorazilo nejen několik desítek milionů korun, ale také spoustu oblečení a dalších potřeb. Každý chce přiložit ruku k dílu a pomoci všem, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Prezident doufá, že se obce vrátí do normálního života brzy

„Chtěl bych v první řadě vyjádřit svou hlubokou soustrast všem pozůstalým po obětech této živelné katastrofy. Zároveň bych chtěl popřát brzké uzdravení všem zraněným,“ řekl prezident hned v úvodu. Zraněných je na dvě stovky s lehčím i těžším zraněním.

Prezidentovi se líbí hlavně solidarita s lidmi, kteří byli katastrofě přítomni. „Nesmírně si vážím všech, kteří posílají svou pomoc,“ ocenil obyvatele Zeman. Český národ se podle jeho slov dokáže v takových situacích semknout, čehož si velmi váží.

Připomněl také povodně z roku 1997, po kterých se dlouho vzpamatovávaly obce Troubky a Bochoř. „Já sám jsem dal příkaz hradní stráži, aby se podle potřeb záchranářů její příslušníci likvidačních prací účastnili. Jsem rád, že s hradní stráží jede i má dcera, aby rozdala dary z nadačního fondu,“ dodal Zeman.

Poděkoval všem hasičům, policistům i vojákům, kteří museli zasahovat. Největší škody způsobilo tornádo v obcích Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hodonín, Břeclav a Pánov u Hodonína.

Tornádo se prohnalo několika obcemi, zemřelo pět lidí

Na následky katastrofy zemřelo pět lidí, nikdo se již nepohřešuje. Mimořádný projev měl naposledy prezident Miloš Zeman kvůli šíření koronaviru a také v dubnu, kdy se řešila kauza výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích.

Na projev prezidenta se čekalo již od pátku. Dříve vyjádřila soustrast například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. O tornádu v České republice se psalo snad ve všech světových médiích. Tornádo totiž v našich končinách není vůbec časté. Tento přírodní jev se vyskytuje hlavně v Americe.

Navíc se nedá předpovídat, na rozdíl od deště nebo bouřek. Podle meteorologů mohlo být takových jevů více a může se předpokládat, že se tu budou objevovat častěji. Na jižní Moravě po sobě tornádo zanechalo velkou spoušť, strženo musí být přes šedesát domů. Lidé si našli přístřeší hlavně u svých příbuzných.

Autor: Raina TomanováSouvisející články