Obyčejní lidé z billboardů na podporu ANO jsou ve skutečnosti stálí voliči hnutí a osoby spojené s Babišem. Lidé se bouří

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
za babise bylo lip
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Za Babiše bylo líp. Tuto větu hlásají plakáty i videa objevující se na sociálních sítích, ale i na billboardech u dálnic. Kampaň, podle které to má vypadat, že si obyčejní lidé stěžují na současnou vládu a podporují Andreje Babiše a jeho hnutí ANO, je ale falešnější, než se zdá. Většina těchto lidí propagujících na fotkách citáty je totiž dlouhodobě s Babišem nějakým způsobem spojená.

Už na začátku května přiznala Alena Schillerová, že kampaň s billboardy platí její strana. Tehdy v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vyvolala velké pobouření. Situaci se pokusila zachránit informací o tom, že se jedná o obyčejné občany České republiky, kteří chtějí projevit názor.

„Lidé se na nás obrací, píše nám obrovské množství lidí, stovky, že jsou nespokojení. Toto jsou autentičtí lidé, kteří měli odvahu dát do kampaně svou tvář. Platí to hnutí ANO, ale lidé do toho šli dobrovolně, nejsou to placení herci. Je to připomínka toho, že lidé začínají být nespokojení,“ řekla tehdy bývalá ministryně financí. Ukázalo se ale, že je to lež.

Členové strany a dlouholetí sympatizanti

Bohužel žádné z informací na plakátech či videích neprozrazují, že lidé, kteří se na nich objevují, jsou ve skutečnosti spojeni s Babišem nebo s jeho stranou ANO. Rozhodně se tak nejedná o obyčejné lidi, kteří by za politiky přišli, ale naopak se zdá, že politici si vyhlídli méně známé tváře ze svých řad a ty využily.

Na billboardech je například student jménem Daniel. Ten se prezentuje sloganem: „Kdy už něco udělaj pro lidi?“ Podle Deníku N se jedná o Daniela Vodáka, oblastního předsedu Chrudimi. A podobně jsou propojeni se sranou ANO i další lidé, jak upozorňuje příspěvek na facebooku.

Ten uvádí, že například Nikola, kterou plakáty označují jako členku Rady městské části, je ve skutečnosti Nikola Staňková, radní Brna-sever za hnutí ANO. Důchodce Václav je potom Václav Jelínek, dlouholetý podporovatel hnutí ANO, který je dokonce evidován ve svazcích StB.

Bouří se společnost i politici

Ještě předtím, než vyšla najevo pravda, mnoho lidí mělo s Babišovou kampaní problém. Teď je ale internet plný posměšných komentářů a příspěvků, které ji odsuzují. Jeden z nich se mimo jiné objevil i na sociální síti Jiřího Drahoše, který napsal, že se jedná o opravdu ubohou snahu zapůsobit.

„Bohužel tu máme hodně lidí, kteří mu to baští,“ podivuje se smutně jeden z komentářů pod příspěvkem. Další pak přitakává: „Opět jde o reklamu mířící na nejnižší pudy. Ach jo.“ V jiném komentáři se pak doslova říká, že rozumný člověk by nic z toho, co se píše na plakátech, neřekl.

„Bohužel, na tyto reklamy sednou většinou důchodci, lidé postaršího věku a jeho zaměstnanci, řeknou si, že něco dělal pro lidi, protože si budou myslet, že jsou to skutečně obyčejní lidé a neověří si fakta. A pak to tady vypadá, tak jak to vypadá. A my, mladší generace to tu pak odskáčeme,“ stěžuje si na závěr jeden z uživatelů facebooku.

Zdroj: Facebook, Přehledně24, Seznam Zprávy, CNN Prima NEWS, iDNES, Deník N

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články