Obyvatelé Braníku po proběhlé technopárty děkují za její zvládnutí. Apelují na pořadatele festivalu, aby se z této akce poučili

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Koncert
Zdroj: Shutterstock.com / Cesare Andrea Ferrari

O problémech s hlukem během koncertů v Ledárnách Braník jsme vás nedávno informovali zde. Obyvatelé přilehlých míst s napětím očekávají, jak proběhnou naplánované letní koncerty, které v minulosti opakovaně narušovaly noční klid. Že jde koncert zvládnout bez obtěžování obyvatel, nyní ukázala technopárty pořádaná v areálu bývalého bazénu pod terasami Barrandov. S jejím konáním vyjádřila ještě před termínem akce nesouhlas Rada městské části Praha 5. Po jejím ukončením však přišlo poděkování z iniciativy Hluk z Prahy 4  a i Praha 5 ocenila skvělou práci pořadatelů.

„Rada městské části Praha 5 zásadně nesouhlasí s pořádáním technopárty v areálu bývalého bazénu pod terasami Barrandov konané 30. 4. 2022 od 20:00 hod. do 1. 5. 2022, 06:00 hod a doporučuje hlavnímu městu Praze přijmout obecně závaznou vyhlášku, která bude upravovat pořádání podobných akcí.“ Toto prohlášení se objevilo 29. dubna na webových stránkách Městské části Prahy 5.

Nový pořadatel odmítá, že by hluk byl nadměrný

Lidé z okolí Braníka jsou již unavení z boje s hlukem, který je zde spojený s koncerty v Ledárnách Braník. Zde totiž bude opět po roce probíhat Ledárny Open Air. Ten má pořádat Lucerna Music Bar, ale na dotaz deníku Metro ohledně letošního ročníku přišla z Lucerna Music Baru odpověď, že letos nejsou pořadatelé.

Zástupce iniciativy Hluk z Prahy 4, Miloš Závora, však upozornil deník Metro na skutečnost, že letošní akci pořádá společnost Netradiční koncerty. Jejím jednatelem je Kamil Šíra, který je zároveň odpovědnou osobou za dramaturgii a produkci Lucerna Music Baru.

Situace o pořadateli tedy není úplně přehledná, ale hlavním cílem inciativy je snížení hluku a k tomu se vyjadřuje zástupce pořadatele Ledárny Open Air Tomáš Staněk.

„Areál leží ve volnočasové části Prahy a v bezprostřední blízkosti nejsou obytné domy. Navíc je umístěn pod úrovní okolního terénu a je obklopen vegetací, což přirozeně pomáhá odclonit zvuk hudební produkce,“ sdělil deníku Metro.

S tím ale v žádném případě nesouhlasí iniciativa Hluk z Prahy 4. „Ledárny vůbec nejsou vhodnou lokalitou. To vám řekne každý akustik. Jde o údolí řeky, kde se hluk šíří po hladině a odráží se od skal a kopců,“ uvádí Miloš Závora s tím, že dle průzkumu iniciativy hluk ruší i obyvatele Komořan, Slivence nebo Radlic a Podolí.

Vlaštovkou naděje je pro obyvatele alespoň jednání Městské části Prahy 4 s pořadateli akce, jehož cílem by mohla být dohoda o ukončení koncertů do 21. hodiny večerní.

Když se chce, tak to jde

Ale zpět ke konané technopárty. Ta se konala od 30. dubna od 20:00 do 1. května do 6:00. A kdo by čekal, že se obyvatelé v okolí nevyspali, je na velkém omylu. Situace byla totiž zvládnuta skvěle a mohla by jít příkladem zmíněnému festivalu Ledárny Open Air.

„Technopárty pod Terasami Barrandov proběhla v naprostém klidu. Iniciativu starostky Renáty Zajíčkové, která před konáním akce oslovila organizátory s návodem, jaká pravidla by měli dodržet, ocenila i občanská iniciativa Hluk z Prahy 4,“ uvádí se na stránkách Městské části Praha 5.

Iniciativa ocenila přístup zainteresovaných osob i na svých facebookových stránkách. Že obyvatelé Braníku nejspíše neodmítají koncerty jako takové, ale spíše jejich nezvládnutí po zvukové stránce, dokazuje i e-mail, který dorazil do naší redakce.

Miloš Závora v něm za iniciativu uvádí, že technopárty byla důkazem, že pokud organizátor chce, tak nemusí obtěžovat ani celonoční technopárty. Zároveň redakci přeposlal dopis, který má redakce Přehledně24 k dispozici, v němž podepsaní děkují za perfektně zvládnutou akci a ochranu obyvatel při technopárty v hlavním městě.

Zdroje: Metro, Praha 5, Facebook, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články