Obyvatelům Jirkova vadí kvákání žab. Odpovědí na jejich stížnosti je petice proti petici

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zaba
Zdroj: Shutterstock

V Jirkově na Chomutovsku se v okrasném jezírku v zahradním centru usadily žáby. Některým obyvatelům obce ale jejich kvákání vadí, a proto se rozhodli s ním bojovat. A to velmi netradiční cestou. Na radnici se obrátili s peticí proti kvákání žab a doufají, že budou zvířata z místa přemístěna jinam.

Dvě desítky lidí, kteří bydlí v panelovém domě hned vedle zahradního centra, podepsaly petici, která by jim konečně prý zajistila klidný spánek. Žáby jsou totiž nejvíce aktivní v noci a jsou tak hlasité, že nemohou místní v noci spát. I k tomu se petice vyjadřuje.

„Nesnesitelný hluk trvá od večera do rána, nelze mít na noc otevřená okna. Žabí kvákání do městské obytné oblasti nepaří,“ stojí podle serveru iDNES v dokumentu. Jeho autorem je Jiří Šindelář, podle jeho slov ale petici založil společně s mnoha dalšími občany a nápad nebyl přímo jeho.

Úředníci se záležitostí zabývají

„Přes den se to ještě dá snést, ale jak začnou žáby kvákat večer, tak ani neslyšíte televizi,“ tvrdí pro iDNES jeden z obyvatel domu.  V současné době mají petici v rukou úředníci obce, kteří celou situaci řeší. Momentálně zjišťují, kolik druhů žab v jezírku je a s kolika jedinci je třeba se celkově vypořádat.

„Petici řešíme. Chápu, že některým lidem může dlouhotrvající kvákání žab vadit, na druhou stranu je otázka, jaké má město možnosti. Nedokáži si představit, že bychom měli žáby někam stěhovat,“ uvedla pro Český rozhlas starostka Darina Kováčová.

Letos to přitom není poprvé, co se zde žáby usadily. Cestu si sem najdou vždy samy. Jelikož se jedná o chráněná zvířata, na jejich stěhování by obec potřebovala souhlas a povolení krajského úřadu. Ne všem ale kvákání žab vadí, najdou se i tací, kteří zvířata oceňují.

Petice proti petici

„Každý rok na jaře si pán na jejich kvákání stěžuje. My jsme je sem záměrně nevysazovali, samy si sem našly cestu. Nevím, kolik jich je. Občas tu vídám děti, které se baví tím, že je počítají,“ popsala pro Český rozhlas vedoucí centra Petra Kostelejová. V reakci na petici navíc vznikla také protipetice.

Petice proti petici proti žábám je plná humorných komentářů, někteří lidé v ní ale uvažují velmi logicky. „Mám rád kuňkání,“ napsal jeden z podepisujících. „Podepisuji, protože něco tak pitomého jako petice proti žábám si žádá reakci, totiž petici proti petici proti žábám. Do toho!“ píše v dokumentu další.

„Podepisuji, protože mi vadí lidská hloupost,“ svěřuje se jiný ze signatářů. Zda bude nakonec úspěšnější petice proti kvákání žab a žáby najdou nový domov, nebo uspěje protipetice, to se teprve uvidí. Už teď je ale jasné, že pokud z jirkovského jezírka žáby zmizí, řadě lidí to bude líto.

Zdroj: iDNES, Český rozhlas Sever, DeníkiRozhlas, Petice

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články