Očkování dětí: Je možná předmětem i vašich hádek. Jeden z rodičů kvůli němu může skončit u soudu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani deti
Zdroj: Shutterstock

S prvním červencem se otevírá možnost registrovat k očkování děti nad dvanáct let. Ty se budou moci registrovat on-line. Do očkování se však zapojí pouze ta očkovací centra, kde působí pediatr nebo se poblíž nich nachází dětské oddělení.

O možnosti registrovat děti k očkování informovala Česká televize, která zároveň oslovila všechny kraje. Mladí jedinci budou vakcíny dostávat na osmdesáti místech, pokud je na ně ovšem pustí zákonní zástupci.

Problémy v neúplných rodinách

O očkování mladších skupin se vede řada sporů, zejména pak v neúplných rodinách. Některé matky nebo otcové se obávají, že druhý rodič dítěti očkování odepře, nebo ho naopak naočkuje bez souhlasu toho druhého.

Pro očkování dětí budou v pražském Motole vyhrazeny speciální prostory. Ty se budou nacházet v dětské poliklinice, kde se v případě jakýchkoliv potíží může využít urgentní příjem.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík uvedl: „V počtu dávek, o kterých zhruba víme na ten červenec, tak to zatím vypadá, že budeme moci nebo schopni očkovat zhruba sto čtyřicet, možná sto osmdesát dětí denně.“

Například v Ostravě plánují ze začátku podat injekci pouhým padesáti dětem denně. Kapacita může v budoucnu narůst až na tři sta. Dítě musí k očkování přijít s rodičem, který musí také podepsat speciální informovaný souhlas.

Dohled pediatra

V průběhu očkování by měl být pediatr ve vyhrazené kóji, ve které bude dítě sedět chvíli po očkování. Kdyby se objevil nějaký nežádoucí účinek nebo nějaká alergická reakce, pediatr může rychle zasáhnout a poskytnout první pomoc.

Očkování dětí se stává čím dál více předmětem sporů v rodině. V neúplných rodinách se často rodiče nemusí shodnout a vzniká problém. Za některými matkami dokonce přišly samy děti, které se chtějí naočkovat a k nemoci mají respekt.

Pokud je dítě samo rozhodnuté, že by se chtělo naočkovat, nemělo by mu být bráněno. Pro většinu rodičů je právě souhlas dětí klíčový.

Advokátka Daniela Kovářová byla v poslední době ohledně očkování dotázána desítkami rodičů, kteří spolu nežijí. „Rodiče se musejí dohodnout oba, a pokud jeden nesouhlasí, tak se jeden či druhý může obrátit na soud a ten potom buď nahradí souhlas druhého rodiče, nebo spornou záležitost rozhodně za ně,“ vysvětlila Kovářová.

Od začátku června je spuštěna registrace k očkování pro občany starší šestnácti let. Ty mít souhlas rodičů nemusejí.

Zdroj: ČT24

Autor: František OlšaSouvisející články