Schillerová promluvila o navýšení důchodů. Takhle jí to nechali sežrat lidé na sociálních sítích

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
alena schillerova
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Včera se na mimořádné schůzi Sněmovny projednávalo navýšení důchodů v příštím roce o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Sněmovna vládnímu návrhu dala šanci. Mezi vystupujícími byla i ministryně financí Alena Schillerová za ANO. Svůj projev sdílela i na sociální síti Facebook. No a jak to tak bývá, nesetkala se u všech zrovna s pochopením.

Schillerová navyšování důchodů hájí společně s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou ze sociální demokracie.

Opozice ale namítá, že jde pouze o líbivé kroky a snahu podbízet se starším voličům v předvolebním období. Vadí jí třeba to, že vláda není schopna vysvětlit, jak se tento výdaj ze státní kasy vykompenzuje.

Finance se na to najdou, myslí si Schillerová

„Nemůžeme podpořit něco, co není vykompenzováno opravdovou snahou šetřit na výdajích,“ uvedla třeba Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

Jenže Schillerová navýšení důchodů jako velký problém nevidí. „Kondice našich veřejných financí patří k nejlepším v Evropě,“ nechala se slyšet.

„Zejména v této době nesmíme zapomínat na to, že s námi žijí také občané, kteří nás vychovali. Poskytli nám domov. A kteří z objektivních důvodů nepracují, takže si nemohou přivýdělkem vylepšit své rodinné rozpočty,“ zdůraznila Schillerová ve Sněmovně.

„Je dobře, že důchodci nevyšli z koronavirové pandemie poraženi. Odmítám přitom spojku mezi zachováním životní úrovně dnešních důchodců s ožebračováním budoucích seniorů,“ dodala.

Reakce na síti

A co na to lidé na sociálních sítích? Rozdělili se na dva tábory. Jeden Schillerové tleská a oslovuje ji „Alenko“, druhý už ji nemůže ani vidět a rýpe do ní.

„Maláčová i Schillerová si kupují hlasy důchodců, nic víc. Oběma jsou důchodci šumák, hlavně zůstat u koryt a chrochtat. Kdyby jim tak strašně na lidech záleželo, jak sladkým hlasem obě tvrdí, tak je dávno hotová důchodová reforma. Tu mimochodem Babiš slibuje už roky. Zase jen populistické lži a po nás potopa!“ zněl jeden komentář.

Jiná sledující ale snahu Schillerové pochválila. „Paní Alenko, tohle určitě nebudou chtít slyšet. Děkuji Vám za snahu o zlepšení kvality života seniorů,“ napsala ministryni pod video.

Někteří nedali jejímu proslovu ani šanci. „Nic si pouštět nebudu, pro mě nejste žádná odbornice, ale služebnice estebáka. Navíc bez vzdělání a morálky,“ napsal jeden uživatel.

Protože opoziční kluby ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v úvodu schůze zablokovaly schválení předlohy zrychleně už v úvodním kole, čekají novelu standardní tři čtení. Opozice by totiž ráda uplatnila pozměňovací návrhy. Teď novelu posoudí ještě sociální výbor.

Zdroj: facebook Aleny Schillerové, ČTK

Autor: Marek SlaninaSouvisející články