Od 12. června se mění podmínky pro bezplatnou přepravu ukrajinských válečných uprchlíků v pražské MHD

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
Uprchlici MHD
Zdroj: Profimedia

Od 12. června Dopravní podnik hl. města Prahy upravuje přepravní podmínky pro Ukrajince. K prokázání nároku na přepravu za 0 Kč v Praze a Středočeském kraji je budou opravňovat doklady o dočasné ochraně vydané Ministerstvem vnitra ČR nebo Policií ČR či potvrzení vydané jako Osoba v hmotné nouzi 2 platné pouze na území hl. m. Prahy.

Pro tuto situaci měly být od půlnoci 1. června v prodeji speciální jízdenky pro ukrajinské občany. Bohužel je ale nebylo možné zakoupit a kvůli technickým potížím musel jejich vydávání dopravní podnik odložit až na 12. června.

„Na základě rozhodnutí hl. m. Prahy a ROPIDu dochází k odložení změny podmínek přepravy ukrajinských válečných uprchlíků z původně plánovaného termínu 1. června 2022 na neděli 12. června 2022. Do 11. června 2022 tak zůstává na území Prahy za daných podmínek bezplatná přeprava pro tyto občany Ukrajiny,“ uvádí na svém facebookovém profilu Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Zákeřná technika

Do 11. června tedy ukrajinští uprchlíci mohou v pražské hromadné dopravě cestovat jen s pasem a platným vízem o strpění nebo o dočasné ochraně, které dostali po příchodu do České republiky. „Uznávám chybu, máme technické potíže, a proto platnost odkládáme na 12. června. Omlouvám se,“ sdělil pro iDNES náměstek primátora Adam Scheinherr.

K celé situaci se vyjádřil i mluvčí ROPIDu Filip Drápal: „Důvodem jsou technické komplikace při implementaci změny do odbavovacích systémů. Do 11. 6. 2022 tak zůstává na území Prahy za daných podmínek bezplatná přeprava pro tyto občany Ukrajiny. Nicméně již ode dneška je možné si na prodejních místech Dopravního podniku hl. m. Prahy a Operátora ICT možné vyřídit potřebnou papírovou průkazku nebo slevovou kategorii na Lítačku včetně nákupu zlevněných měsíčních a čtvrtletních kuponů s platností od 12. 6. 2022.“

Dopravní podnik připravil pro ukrajinské občany speciální zlevněný tarif na měsíc či delší dobu, ten snad bude možné zakoupit právě od 12. června. Nyní lidé prchající z Ukrajiny před válkou jezdí po Praze zdarma, ale jen po dobu 5 dní od vydání platného víza.

To ovšem ne všichni schvalují. Například rozhořčená Jana na facebooku Pražské integrované dopravy příspěvek o bezplatném cestování komentuje: „Ať platí jako všichni.“ Za tento komentář se na ni však snesla vlna kritiky.

Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy, iDNES, Facebook

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články