Okamura chce po Babišovi, aby odstoupil z kandidatury na prezidenta. Také se ohání falešnými průzkumy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Podle Tomia Okamury by měl Andrej Babiš z prezidentských voleb odstoupit a podpořit kandidáta SPD Jaroslava Baštu. Tím pádem by prý měl šanci na vítězství alespoň jeden člen opozičního hnutí. Zároveň lídr SPD i celé jeho hnutí nedávno sdíleli výsledky průzkumu, podle kterého je Bašta v těsném závěsu za vedoucí trojicí. Problém ale je, že šlo s největší pravděpodobností o průzkum falešný.

„Myslím si, že by bylo nejlepší, kdyby Andrej Babiš odstoupil z volby a podpořil Jaroslava Baštu. Andrej Babiš nemá šanci v druhém kole. Říkám to proto, že mi jde o to, aby byl zvolen opoziční prezident proti vládě Petra Fialy,“ prohlásil v pořadu 360 ° na CNN Prima NEWS Okamura.

Dodal, že Babiš nemá ve druhém kole žádnou šanci a z veřejných průzkumů prý jasně vychází, že více než 70 % voličů ho nesnáší. Není ale úplně jisté, o jakých průzkumech Okamura hovoří.

Falešný průzkum

Okamura na svém facebooku sdílel graf, podle kterého je kandidát SPD na 4. místě. Před ním se na prvních třech příčkách drží Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Jaroslav Bašta má podle průzkumu podporu 18 % voličů. Jak ale upozornil Deník N, skutečnost je úplně jiná. Žádná agentura STAR Research, která měla průzkum provést, v České republice nepůsobí.

Podle posledních výsledků agentury Median pro Mladou frontu DNES má totiž Bašta podporu zhruba 3,5 % voličů, tedy mnohonásobně méně, než SPD tvrdí. A i sledující Tomia Okamury to vnímají. „Ta agentura, která dělala ten průzkum, existuje?“ ptá se například někdo pod příspěvkem.

Sledující graf reflektují

„Po včerejším výsledku hlasování diváků prezidentské superdebaty TV Prima, kdy dostal Jaroslav Bašta 47 % hlasů a vyhrál a drtivě deklasoval protivníky, už některá média musela přestat lhát. Žijeme v zemi, kde neplatí průzkumy, co platily včera,“ připsal lídr SPD ke grafu s tím, že on sám mu věří.

„Promiňte mi ten výraz, ale na jakých drogách to jedete, že jste tak silně mimo realitu?“ ptá se následně jeden z uživatelů sociální sítě. Na twitteru pak jiný sledující podotýká: „Předseda má vždycky pravdu. Nejspíš mu to poradily ty stovky až tisíce obyčejných trpících občanů, co mu denně píší.“

Někteří lidé se pak pozastavují nad tím, že falešný průzkum není to jediné, čím už teď Jaroslav Bašta svým voličům lže. Ve své kampani například slibuje protiústavní jednání. Na několika billboardech totiž kandidát zdůrazňuje, že po svém zvolení svrhne vládu. To je ale nesmysl.

„Pakliže pan Bašta říká, že když se stane prezidentem, svrhne vládu, tak slibuje něco, co se přinejmenším blíží puči. Pokud by ústavní aktér v roli prezidenta republiky svrhl vládu, která se opírá o vůli Sněmovny, která se opírá o vůli voličů, tak jak to jinak chcete popsat?“ říká ústavní právník Jan Kysela pro iRozhlas.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Facebook, Deník, iRozhlas, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články