Jaroslav Bašta chce být prezidentem pro všechny. Okamura to vidí jinak a občané jsou proti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jaroslav basta
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta chce být prezidentem pro všechny, nejen pro určitou část voličů. To prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi, kde zároveň promluvil o tom, jak vnímá ruský stát a jaké chyby podle něj dělá současná vláda.

Rusko je sice agresor, nikoli ale teroristický stát, myslí si Bašta. Těmito slovy reagoval na rozhodnutí Sněmovny označovat režim země, která v únoru napadla Ukrajinu, za teroristický. Vládě následně vyčetl, že absolutně nezvládá ekonomickou krizi.

Jaroslav Bašta kandiduje na prezidenta díky podpisům poslanců. Těch potřeboval 20, a připojit musel proto i svůj vlastní. „V tomto případě je to docela logické, protože kdybych si nevěřil, tak bych si to nepodepsal,“ říká k situaci.

Fandí celé SPD

Že si věří nejen sám Bašta, ale má také podporu celého hnutí, dal poměrně jasně najevo jeho předseda Tomio Okamura. Ten zveřejnil na svém facebooku desetiminutové video, ve kterém voliče informoval, že on i celé hnutí SPD budou Baštu volit a podporovat a vyzval také k tomu, aby se podobně zachovali i občané ČR.

Jaroslav Bašta prohlásil, že chce být prezidentem všech lidí. Zdá se ale, že Okamura to vidí trochu jinak. „Volbou kandidáta SPD Jaroslava  Bašty volíte SPD a volíte program SPD a vaši budoucnost. Celé SPD volí Jaroslava Baštu, který je jediným vlasteneckým kandidátem,“ říká lídr hnutí ve videu.

„Já se domnívám, že přestože mám nominaci stranickou, tak ta funkce je nadstranická. Nemyslím si, že bych patřil k těm, kteří by byli jenom pro určitý druh voličů,“ řekl ale pro Českou televizi Bašta. Dodal, že ukázat by to chtěl tím, že bude v předvolební kampani hovořit o věcech, které se dotýkají většiny občanů.

S Ruskem by vyjednával

Podle serveru iDNES je Bašta nejen proti označení Ruska teroristickým státem, zároveň by s ním také na místě Ukrajiny vyjednával o míru. „Rusové mají přes šest tisíc jaderných hlavic, respekt si tím vymezují sami. Nemůžeme je obehnat Velkou čínskou zdí nebo je odeslat někam do Asie, musíme s nimi jednat,“ míní.

Za svá slova, kterými se v rozhovoru na České televizi prezentoval, se ale u občanů velké podpory nedočkal. Na facebooku, kde sdílel informaci o tom, že v televizi vystoupí, ho sledující spíše zkritizovali. „Díval jsem se asi čtvrt hodiny, ale zvedl se mi z vás žaludek a vypnul jsem to. Sice jste dělal kde co, ale nikde jste se neosvědčil,“ napsal někdo.

„Strašné! A co je pro vás Rusko, pane kandidáte na prezidenta? Přestaňte se permanentně ohánět disentem, jste regulérně proruský. Že vůbec máte tu drzost, nedáte se poslouchat,“ doplnil další. „Jako uspávač hadů dobré. Jako prezident fakt ne,“ píše se v dalším komentáři.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články