Sněmovna označila současný ruský režim za teroristický. SPD bylo jednohlasně proti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cherson ukrajina
Zdroj: Profimedia

Poslanecká sněmovna České republiky označila ruský režim za teroristický. Poslanci odsoudili zejména rozsáhlé útoky na ukrajinské civilní obyvatelstvo nebo klíčovou energetickou infrastrukturu, píše se přímo na webu Sněmovny. Dále pak politici neuznávají ani výsledky referend o připojení čtyř okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku.

Poslanecká sněmovna „označuje v souladu s rezolucí Parlamentního shromáždění Rady Evropy současný ruský režim za teroristický“, stojí v jednom z bodů usnesení. Rusko se podle poslanců dopouští opakovaně válečných zločinů a jedná proti všem nastaveným zásadám.

„Ruská federace absolutně nerespektuje základní práva osob, útočí na klíčovou infrastrukturu, civilní objekty a snaží se tím zastrašit ukrajinské občany a narušit svrchovanost státu,“ prohlásila podle serveru Novinky poslankyně STAN Barbora Urbanová.

Nejen u nás

Už před časem se objevily informace o tom, že za teroristický stát považují Rusko mnohé země. Podle webových stránek TOP 09 se o podobném tématu jednalo už před měsícem v Estonsku. Šéf zahraničního výboru Marek Ženíšek už tehdy uvedl, že Sněmovna u nás musí udělat stejný krok.

Od té doby navíc Rusové dali poslancům několik dalších důvodů k tomu, aby byl jejich režim za teroristický skutečně označen. Jedním z nich je i nedávný dopad rakety na území Polska. Ta usmrtila dva tamní obyvatele a podle posledních zpráv byla pravděpodobně vypálena Ukrajinou, píší Novinky.

Přesto ale ze smrti dvou Poláků viní nejen česká ministryně obrany Jana Černochová Rusko. Ukrajina totiž vystřelila raketu za účelem zneškodnit útočící ruskou střelu. „Za smrt dvou Poláků je odpovědné Rusko. Pokud by nenapadlo Ukrajinu, žádné rakety by nelétaly,“ uvedla.

Na svém twitteru pak napsala: „S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje.“ S jejím názorem souhlasí i poslanec Top 09 Jan Jakob. „Pokud se někdo chová jako terorista, tak to je terorista. Vladimir Putin vede na Ukrajině válku, ve které se Rusko nerozpakuje vraždit nevinné lidi,“ citují jeho slova Seznam Zprávy.

SPD je proti

Označení současného ruského režimu za teroristický podpořila ve Sněmovně velká část vládní koalice a většina poslanců z hnutí ANO. Naopak z hnutí SPD nehlasoval pro ani jeden politik. Pro přijaté usnesení hlasovalo 129 ze 156 přítomných poslanců, třináct poslanců se zdrželo, z toho pět vládních, uvádí iDNES.

Že SPD hlasování nepodpoří, se očekávalo. Hnutí Tomia Okamury totiž dlouhodobě požaduje, aby Česko jednalo o dodávkách plynu přímo s Ruskem, nebo aby byly omezeny dodávky zbraní na Ukrajinu.

Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky, iDNES, Seznam Zprávy, Česká televize, TOP 09, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články