Olomoucký památník Rudé armády se stal terčem vandalů. Objevilo se na něm několik černých hákových křížů

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
marsal konev socha
Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Ve středu dopoledne dostali olomoučtí policisté oznámení, že se na památníku Rudé armády objevily velké černé hákové kříže. Vandal posprejoval černým sprejem památné místo, které oslavuje osvobození Rudou armádou.

Památník byl odhalen v červenci roku 1945 a patří městu Olomouc. Má tvar obelisku s šestihrannou základnou a na jeho vrcholu se tyčí rudá pěticípá hvězda.

Zbytečné znehodnocení památníku

„Policisté se případem zabývají a prověřují veškeré okolnosti. Konkrétní právní kvalifikace bude stanovena na základě zjištěných skutečností,“ uvedla pro ČTK policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Předběžná výše škod se pohybuje okolo třiceti tisíc korun a město již začalo plánovat očištění památníku od svastik. To bude mít podle primátora města na starost Výstaviště Flora a technické služby.

„Pokud někdo měl potřebu protestovat (proti ruské invazi na Ukrajinu), tak měl na památník raději pověsit ukrajinskou vlajku,“ řekl ČTK primátor města Olomouce Miroslav Žbánek.

Vyvěšování ukrajinských vlajek se momentálně děje snad všude po České republice. Lidé tak projevují podporu válkou sužované Ukrajině.

Ničení pamětihodností je častým jevem

V hlavním městě se také občané různými gesty zastávají Ukrajiny. Například v Praze ve Vršovicích se přelepují informační tabule, které označují názvy ulic.

Ulice Ruská se tak rukou vandalů proměnila přelepením stávajícího názvu v ulici „Ukrajinské armády“, v jiné části téže ulice jsou cedule polepené ukrajinskými vlajkami.

Ani ulice Moskevská nezůstala bez zásahu vandalů a také název ulice překrývá ukrajinská vlajka.

A rozhodně to není poprvé, co lidé obdobným způsobem vyjadřují svůj nesouhlas s bezprávím ve světě. Připomeňme například útok vandalů na sochu maršála Koněva v roce 2018.

Na památníku na Praze 6 se tehdy objevil nápis: „Ne, krvavému maršálovi! Nezapomeneme.“ Tehdy následky tohoto vandalství vyčistili dobrovolníci, nešlo tedy o iniciativu radnice městské části.

Maršál Koněv je dodnes velmi kontroverzní postavou naší historie a jeho pomník stále vyvolává nepokoje. Dokonce se objevila skupina lidí žádající odstranění jeho sochy.

Zdroj: ČTK, Blesk, iDNES, Novinky

Autor: Veronika HolcováSouvisející články