Olomoucký radní se pustil do prezidenta: „Je to zločinec,“ napsal na facebook

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jakubec Ales
Zdroj: Tomáš Frait / MAFRA / Profimedia

Radní pro školství Olomouckého kraje Aleš Jakubec tak trochu kopl do vosího hnízda. Na svém profilu na sociální síti totiž vyzval ředitele škol, aby ve svých třídách sundali ze zdi podobiznu Miloše Zemana. Zatímco někteří mu za to tleskají, jiní ho tvrdě kritizují.

Aleš Jakubec je vysokoškolský pedagog a člen politické strany TOP 09. Od roku 2020 vykonává funkci radního Olomouckého kraje a zaměřuje se především na školství. Jeho příspěvku si všiml například i server CNN Prima News.

Zeman je podle něj zločinec

V úterý vydal na svém facebookovém účtu prohlášení, ve kterém vyzval ředitele škol na území kraje, aby ve svých třídách sundali portrét současné hlavy státu. Právě v jejich kompetenci je rozhodnutí, zda tam obraz chtějí mít, či nikoliv.

Nebál se při tom ani dosti ostrých výrazů. „Nechci, aby naše děti měly fotku tohoto zločince ve třídách před sebou,“ napsal ve svém statusu.

A co ho motivovalo k tomuto stanovisku?

„Už toho bylo opravdu moc. Proputinovská orientace, a legalizace mafiánských praktik, jsou už podle mě za hranou,“ vysvětlil člen TOP 09 své pohnutky, které jej nutily napsat prohlášení na sociální sítě.

Osvobození Baláka se nelíbí většině politiků

Těmi mafiánskými praktikami měl na mysli situaci ohledně šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka, která momentálně hýbe českou politickou scénou.

Balák byl totiž minulý týden pravomocně odsouzen ke třem letům vězení. Podle obžaloby měl ovlivnit dvousetmiliónovou veřejnou zakázku. K odnětí svobody mu navíc byl přidán čtyřletý zákaz činnosti a pokuta ve výši 1,8 milionu korun. Zeman mu ale téměř okamžitě vše prominul a omilostnil jej.

Souhlas i kritika

Reakce lidí na příspěvek byly různé. Většina lidí uvedla, že portrét prezidenta jejich děti ve škole už vůbec nemají.

To pro Přehledně24 potvrdili i někteří učitelé pražských základních škol: „My ve třídách prezidentův portrét dávno nemáme, máme tam pouze státní znak,“ uvedla třeba třídní učitelka ze základní školy na Praze 12.

Jak už bylo uvedeno, tato možnost je plně v gesci ředitele, který rozhoduje, zda budou mít žáci ve škole prezidenta, Komenského, státní znak, či vůbec nic.

Někteří komentující s Jakubcem souhlasili. Uživatel Mirek například napsal: „Návrh plně podporuji. Je to šílené…“ Další označil prezidenta za „převlékače“ kabátů.

Mnoho lidí však bylo na straně současného prezidenta, potažmo se jim nelíbilo, jaký směr při vyjádření svého nesouhlasu radní zvolil.

„Jakubec, to už dost přeháníte s tím zločincem! Ten váš návrh a ta rétorika mně připomíná svazáckou úderku z let padesátých,“ uvedl jeden z komentujících. „Msta spojená s likvidací obrazu prezidenta republiky je jen projevem omezeného myšlení,“ uvedl další.

Zdroj: Facebook, CNN Prima News

Autor: Markéta MladáSouvisející články