Onemocnění covid-19 je v Evropě na vzestupu. Oblíbené destinace českých turistů však zatím nezavádějí žádná opatření

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
covid pas cestovani
Zdroj: Shutterstock

Onemocnění covid-19 je v současné době opět na vzestupu, ale evropské země na to zatím nereagují novými pravidly. Ministerstvo zdravotnictví však vyzývá občany, aby si před cestou do zahraničí zkontrolovali aktuální opatření dané země na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Za zvyšujícími se čísly mohou především nové subvarianty BA.4 a BA.5.

Česká republika se opatření zavádět nechystá

Stejně jako ve zbytku Evropy, i v České republice čísla nakažených stoupají. Epidemiologové předpokládají, že nárůst bude trvat ještě další dva až tři týdny.

„Před těmi třemi týdny to bylo přibližně dvacet třicet (odebraných) vzorků, z toho deset pozitivních, teď je to přibližně stopadesát vzorků vyšetřených a padesát šedesát pozitivních,“ uvedla pro Českou televizi k aktuální situaci vedoucí Klinické laboratoře IFCOR Gabriela Vaňková.

Dle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka však ministerstvo nechystá žádná opatření, protože nárůst nakažených se neprojevuje v nemocnicích.

„Žádné jiné restrikce, nařízení, zákazy, opatření neplánuji. Ani teď, ani na podzim. To, že čísla porostou, víme, porostou dalších 14 dnů, možná tři týdny, pak začnou postupně klesat. Zásadní nárůst nás čeká na podzim,“ uvedl Válek.

Aktuální situaci v České republice můžete sledovat na stránkách ministerstva zdravotnictví k onemocnění aktuálně.

Chorvatsko

Oblíbená destinace českých turistů se potýká s nárůstem nakažených, ale prozatím se země nerozhodla pro zavedení žádných restrikcí.

Opatření zde byla zrušena 1. května 2022 a žádná nová zavedená nebyla. Občané tedy mohou do země vycestovat bez nutnosti předkládat doklad o očkování nebo o bezinfekčnosti.

Itálie

Stejně jako Chorvatsko je i Itálie cílem mnoha českých turistů a ani zde není zatím potřeba se prokazovat doklady o bezinfekčnosti.

Vzhledem k tomu, že za předchozí týden odhalily laboratoře přes 534 tisíc nakažených koronavirem, přistoupila vláda k doporučení nosit roušky v uzavřených prostorách.

Turisté si zde musí dávat pozor na povinnost nošení respirátorů FFP2 v dopravě, která je zde v platnosti do září 2022.

Řecko

Incidence v Řecku je 99 případů na 100 tisíc obyvatel. Za minulý týden zde laboratoře odhalily 103 tisíc případů covidu-19.

I přesto však Řecko nepřistoupilo k žádným novým opatřením. Do země můžete přicestovat bez potvrzení o bezinfekčnosti a stejně tak nemusíte nic předkládat při návštěvách památek.

Na celém území Řecka je však zavedena povinnost nošení respirátoru třídy FFP2/KN95/N95, případně dvojité chirurgické roušky v prostředcích městské hromadné dopravy, v taxíku, ve vnitřních prostorách lodí, ve zdravotnických zařízeních všech typů a v lékárnách. Za porušení povinnosti je stanovena pokuta 300 eur.

Španělsko

Španělsko zrušilo veškerá opatření, a do země tak mohou turisté jezdit bez omezení. Neplatí zde ani žádné platné restrikce a ministr pro cestovní ruch Fernando Valdes se dle Seznam Zpráv před pár dny nechal slyšet, že letošní sezona bude takřka srovnatelná se silnými předpandemickými roky.

Incidence nových případů je ve Španělsku 235 případů na 100 tisíc obyvatel.

Ministerstvo zahraničí však uvádí, že veškerá opatření se mohou měnit, a je tedy na místě sledovat opatření dané země a ideálně si zjistit informace přímo u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu.

Zdroj: Česká televize, MZCR, Seznam Zprávy

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články