Opozice o uvolňování: Nepočítejte s ním ani v srpnu 

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
opatreni vlada
Zdroj: Golden Sikorka / Shutterstock.com

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) přišla s aktualizovanou tabulkou proti šíření nemoci covid-19. Pojmenovala ji „Zpět do normálního života“ a podle této tabulky nemáme počítat s tím, že se uvolnění dočkáme třeba v srpnu.

Celá tabulka funguje vlastně na stejném principu jako současný PES, tím se ale současná vláda už moc neřídí. Nová tabulka podle opozice zahrnuje celkem osm fází rozvolňování, které je závislé na počtu hospitalizovaných. Fáze probíhají až do druhého srpna.

Opozice Spolu tvrdí, že by první fáze měla začít už 29. března, to totiž skončí současný nouzový stav a v platnost přijde stav pandemické pohotovosti. V důsledku by to znamenalo, že by byl zrušen zákaz pohybu obyvatel mezi okresy a spolu s ním i zákaz volného vycházení. Informuje o tom CNN Prima News.

Děti do škol už pošleme v dubnu

Opozice počítá s tím, že by se už v dubnu vrátily do škol děti, a to bez ohledu na počty hospitalizovaných. „Jako první by se vracely dětské skupiny, mateřské školy, první stupeň základních škol, závěrečné ročníky středních škol. Praktická výuka na středních školách a ZUŠ by mohla probíhat jeden na jednoho (jeden učitel a jeden žák),“ píše CNN Prima News.

19. dubna by podle opozice mohlo dojít k většímu rozvolnění protipandemických opatření, ale jen pod podmínkou, že bude v nemocnicích ležet méně než šest tisíc lidí. Aktuálně jich v nemocnici leží přes osm a půl tisíce, z toho jich jsou téměř dva tisíce ve vážném stavu.

„Opozice by v tu chvíli povolila otevřít vybrané maloobchody a služby či farmářské trhy. Restaurace by pořád mohly mít pouze výdejní okénka a respirátory by byly povinné stejně jako doposud. Děti z 2. stupně základních a středních škol by se vracely do lavic 26. dubna v rotační výuce,“ dodává CNN Prima News.

Otevřeme restaurace. V červenci, tvrdí opozice

Koalice Spolu také tvrdí, že pokud bude v nemocnicích méně jak pět tisíc lidí, restaurace budou moci otevřít své zahrádky. Na základě jejích výpočtů by k tomu mělo dojít 10. května. Nějaká pravidla by přesto platila – zahrádky by se musely zavřít nejpozději v jedenáct večer a u jednoho stolu by mohlo sedět maximálně šest osob.

Následně na to by opozice chtěla už otevírat fitness centra, s určitým časovým odstupem pak následně všechna vnitřní sportoviště, ale na základě pravidelného testování.

V té samé době by se mohly otevřít i vnitřní prostory restaurací za podmínky, že vždy budou plné maximálně z padesáti procent. Musely by též zavírat v 11 večer. Divadel či jiných uzavřených akcí by se mohlo účastnit maximálně 250 lidí, otevřených až tisícovka.

„Oblast kultury stále řešíme s epidemiology a pořadateli eventů. Hledáme cesty, jak umožnit co nejdříve účast co nejvíce lidem, ale musíme bohužel brát v potaz nejrůznější mutace covidu, které jsou nakažlivější a jejichž nákazu nemusí zpomalit teplé počasí. Pokud ale bude epidemiologická situace lepší, nebude problém pravidla uvolňovat rychleji. Další posun by umožnil také covidpas, který by zahrnoval nejen data o očkováni, ale i o testech či nedávném prodělání onemocnění,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec ODS Martin Kupka.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články