Opozice varuje před katastrofou. V sázce jsou statisíce lidských životů, tvrdí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
opozice koalice
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Koalice Spolu s dalšími opozičními stranami čím dál více tlačí na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ohledně dalších strategií v rámci očkování. Ve Sněmovně místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek řekl, že jsou v ohrožení statisíce lidí. O problému informuje iDNES.cz.

Několik stovek tisíc seniorů dosud nebylo naočkováno. Vlastimil Válek má v této věci poměrně jasno a řekl, kde může být pomyslný zakopaný pes. „Domnívám se, že nejsou proočkováni proto, že by nechtěli, ale proto, že děláme něco špatně,“ řekl. A podle všeho tento názor nemá jako jediný.

Podle návrhu protivládní koalice Spolu by bylo nejjednodušší motivovat praktické lékaře odpovídajícím měsíčním mzdovým bonusem, aby více času věnovali i seniorům, kteří jsou u nich registrovaní, a naočkovali je vakcínou proti koronaviru sami.

„Jak má ministr naplánováno doočkování seniorů nad 60 let? Je tady 600 tisíc lidí, kteří jsou ohroženi, že skončí na jipkách,“ řekl podle webu iDNES.cz Vlastimil Válek v plénu Sněmovny.

Bohuslav Svoboda, poslanec za ODS i lékař, podle iDNES.cz tvrdí, že v jeho evidenci neexistuje žádný pacient, kterého by po lékařské stránce nepřesvědčil o tom, co je pro něj v danou chvíli to správné, spíše naopak.

Kontrolní komisi neschválili

Opoziční strany dále plánovaly zřídit sněmovní vyšetřovací komisi, která by vyšetřila veškeré vládní postupy během pandemické krize. Ovšem za pomoci hlasů komunistů se to schválit nepodařilo, žádná komise tedy nakonec nebude.

„KSČM není pro zřízení vyšetřovací komise,“ řekl šéf KSČM Vojtěch Filip. Aktuálně jakékoliv šance na vytvoření takovéto komise rapidně klesly, ale nic není zcela ztracené. Ovšem kromě komunistů proti návrhu stojí také vládní ANO i ČSSD.

Opoziční strany dále požadují od vlády plán k aktuální situaci, pandemickému zákonu i jaká opatření chce zavést.

Piráti se STAN i s koalicí Spolu na vytvoření komise trvají a mluví o vyhozených miliardách po dobu pandemie. „Jedna věc je prošetření nákupů. Byly zbytečně utraceny stovky milionů až miliardy korun,“ řekl například šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Ani opozice není ve všem zajedno

Také nezapomněl připomenout, že o schválení kontrolního úřadu opozice žádala už minulý rok. Předražené nákupy se dle jeho slov týkaly především respirátorů, které vláda kupovala za cenu přes 700 korun za kus. Což konstatoval i Nejvyšší kontrolní úřad.

Lubomír Volný to označil za podvod na voliče, protože i kdyby se komise schválila, za čtvrt roku by nic nedokázala vyšetřit. „Souhlasím s vámi, že vláda nese odpovědnost za těch třicet tisíc zavražděných, ale vám to vyhovuje taky, protože čím hůře, tím lépe,“ reagoval na Michálkovo vystoupení Volný.

Volný se také domnívá, že by na vzniklou komisi byl až moc velký tlak ze strany obyvatelstva. „Je to přehlídka ztraceného času,“ řekl během mimořádné schůze komunista Zdeněk Ondráček. Byl jedním ze šesti poslanců strany, kteří odmítali i samotnou schůzi ke zřízení komise.

Ministerstvo zdravotnictví s platností od čtvrtka zkrátilo čekací dobu na druhou dávku vakcíny Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech z původních 34 dnů na 21. A to u nově registrovaných lidí na očkování proti onemocnění covid-19.

Podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha má jeho resort v plánu vybudovat například v Brně podobná očkovací centra bez registrace, jaká jsou v tuto chvíli Praze. Jedno se nachází na hlavním nádraží a druhé v obchodním centru na Chodově.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články